31.07.2020 - 9.08.2020 Kino, Wydarzenia

TIFF – święto miłośników kina w Klużu

Najciekawsze filmy z całego świata, w tym kilka najlepszych nowych polskich produkcji, będzie można zobaczyć od 31 lipca do 9 sierpnia 2020 roku w czasie Transilvania International Film Festival (TIFF) w Klużu-Napoce. U nas znajdziesz rekomendacje dla miłośników polskiego kina.

Mimo zmienionej z powodu pandemii koronawirusa formuły i nowego terminu 19. edycja TIFF zapowiada się niezwykle ciekawie. Na festiwalu pojawią się też czołowe polskie filmy.

Czas warto poświęcić szczególnie na poznanie młodego pokolenia polskich reżyserów. W programie TIFF znalazły się dwa filmy stworzone przez generację 30-latków: „Boże Ciało” („Corpus Christi”) w reżyserii Jana Komasy i „Supernova” w reżyserii Bartosza Kruhlika.

Pierwszy z nich, napisany według scenariusza 28-letniego dziś Mateusza Pacewicza, opowiada historię chłopaka o trudnej przeszłości, który zafascynowany kościołem katolickim podszywa się pod księdza i w tej roli trafia do niewielkiej wiejskiej społeczności z jej bardzo wieloma problemami.  

„Boże Ciało” było tegorocznym polskim kandydatem do Oscara bardzo docenionym przez krytyków. W maju 2020 roku zdobyło główną nagrodę za reżyserię na Tribeca Film Festival w Nowym Jorku i niemal wszystkie najważniejsze nagrody (w tym za reżyserię i scenariusz) na najbardziej liczącym się Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2019 roku.

Po tym filmie zarówno Jan Komasa (ur. 1981) jak i Mateusz Pacewicz (ur. 1992) w lipcu 2020 roku zostali zaproszeni przez przyznającą Oscary Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej (The Academy of Motion Picture Arts and Sciences) do bycia członkami tej organizacji.

„Supernova”, która startuje w konkursie głównym TIFF, to debiut pełnometrażowy reżysera Bartosza Kruhlika (ur. 1985). Pozornie prosta historia, w której znany polityk powoduje wypadek drogowy w wyniku którego trzy osoby walczą o życie, rozgrywa się na bardzo małej przestrzeni – niewielkim fragmencie wiejskiej drogi. Trzyma jednak w napięciu od pierwszej do ostatniej minuty.

Bardzo oszczędna i ciekawa forma niesie za sobą ważną, niepokojącą treść. Kruhlik sięga do najlepszych tradycji kina europejskiego, w którym za pomocą prostych środków można stawiać zasadnicze pytania i pobudzać widza do głębokich refleksji.

Bartosz Kruhlik, którego „Supernova” została uznana za najlepszy debiut reżyserski na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2019 roku i aktualnie bierze udział w wielu międzynarodowych  festiwalach, będzie gościem tegorocznej edycji TIFF.

Poza młodym pokoleniem polskich reżyserów w programie Transilvania International Film Festival 2020 znajdzie się też najnowszy film uznanej reżyserki Agnieszki Holland pt. „Szarlatan”.

Holland znów sięga po historię z Czech, gdzie studiowała na słynnej szkole filmowej FAMU. W filmie szuka klucza do zrozumienia tajemnicy czeskiego samouka-uzdrowiciela, idącego pod prąd idealisty Jana Mikoláška, który urodził się pod koniec XIX wieku.

Znachor przez ponad 60 lat swojej działalności stał się bardzo znany. Leczył artystów, biznesmenów, polityków, ale i ubogich. W czasach komunizmu został uznany za wroga systemu, ale chronił go Antonín Zápotocký premier i prezydent Czechosłowacji, któremu Mikolášek uratował nogę przed amputacją. Po śmierci polityka uzdrowiciel stracił majątek i prawa obywatelskie.

W tle historii jest komunistyczny reżim Czechosłowacji wkraczający w życie cudotwórcy. Film Holland ma także wymiar uniwersalny, jest głosem w dyskusji o tolerancji na bycie innym. Światowa premiera „Szarlatana” odbyła się w prestiżowej sekcji Berlinale Special Gala podczas 70. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie.

Miłośnikom filmów dokumentalnych polecamy natomiast subtelny film Jerzego Śladkowskiego pt. „Gorzka miłość” z dyskretnie prowadzoną kamerą Wojciecha Staronia, w którym rejs po Wołdze rosyjskim statkiem „Maksym Gorki” staje się studium ludzkiej samotności. Reżyser i operator pokazują jednak także widzom, że kino, w którym czasem lubimy bohaterów pełnych wad, bywa nośnikiem empatii.

Projekcje: 

BOŻE CIAŁO

7 sierpnia, godz. 21.30 – Rynek Unirii (Piața Unirii)

9 sierpnia, godz. 21.30 – dziedziniec Liceum Teoretycznego „Apáczay Csere János”, ul. Ion I. C. Brătianu nr 26

SUPERNOVA

5 sierpnia, godz. 21.30 – Uniwersytet Nauk Rolniczych i Medycyny Weterynaryjnej, Calea Mănăștur nr 3-5

6 sierpnia, godz. 23.59 – dziedziniec Liceum Teoretycznego „Báthory István”, ul. Mihail Kogălniceanu nr 2

SZARLATAN

2 sierpnia, godz. 21.30 – dziedziniec Liceum Unitariańskiego „János Zsigmond”, bd. 21 Decembrie 1989 nr 9

9 sierpnia, godz. 23.45 – Uniwersytet Nauk Rolniczych i Medycyny Weterynaryjnej, Calea Mănăștur nr 3-5

GORZKA MIŁOŚĆ

1 sierpnia, godz. 19.30 – Muzeum Sztuki, Piaţa Unirii nr 30

9 sierpnia, godz. 23.45 – dziedziniec Narodowego Kolegium „George Coșbuc”, str. Avram Iancu nr 70-72

Pełen program festiwalu: https://tiff.ro/

from to
Scheduled Kino Wydarzenia

Performans „Aktorki” w REACTOR de creație și

Performanceul „Actrițe” de Michał Telega, co-producția Teatrului Post-Național Interfonic și a Institutului Polonez din București va avea trei reprezentații la REACTOR de creație și experiment pe 26 aprilie la Cluj-Napoca.
26 04.2024 Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

PRACA POLSKIEJ ARTYSTKI NA WYSTAWIE GEISTER 🗓

Pracę "Revelation AD" polskiej artystki Zuzanny Czebatul można oglądać od 13 kwietnia do 5 maja 2024 r. w pawilonach Expoflora w bukareszteńskim parku Herăstrău, w ramach wystawy Geister, której kuratorką jest niemiecka artystka Kristin Wenzel.
13 04.2024 05 05.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Film oscarowy na festiwalu One World Romania

Polską nominację do Oscarów 2024 w kategorii Najlepszy Dokument można będzie zobaczyć w Bukareszcie w dniach 6 i 7 kwietnia w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Praw Człowieka One World Romania.
06 04.2024 07 04.2024 Kino, Wydarzenia