W polskim sztetlu dwóch młodych mężczyzn obiecuje poślubić sobie swoje nienarodzone dzieci, ignorując ostrzeżenie tajemniczego wędrowca. Wkrótce potem jeden z mężczyzn umiera, a żona drugiego umiera przy porodzie. Dzieci dorastają w oddzielnych miasteczkach, nieświadome zaaranżowanych zaręczyn. Jednak los jeszcze ich połączy.
Film „Dybuk” w reżyserii Michała Waszyńskiego z 1937 roku oparty na sztuce S. An-Sky’ego z 1914 roku uznawany jest za szczytowe osiągnięcie kina jidysz i niemieckiego ekspresjonizmu. Opowiada historię młodej panny młodej opętanej przez dybuka (złośliwego ducha) oraz przedstawia tradycyjny folklor i kulturę polskich Żydów przed II wojną światową.
Wydarzenie stanowi część Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej i odbędzie się 2 stycznia (czwartek) w Cinematheque w Jerozolimie.
Rezerwacja biletówhttps://jer-cin.org.il/en/event/80363
Specjalny pokaz filmu obejmie również prezentację ścieżki dźwiękowej na żywo w wykonaniu Dudiego Bar-Davida.
Dudi Bar-David to piosenkarz, kompozytor, autor tekstów i producent muzyczny. Zaproszenie Instytutu Polskiego do współpracy i pracy nad takim klasykiem jak „Dybuk” otrzymał w trakcie pisania nowego albumu studyjnego, na którym po raz pierwszy zgłębia historię imigracji swoich rodziców do Izraela. Poprzez proces twórczy Bar-David zastanawia się nad rolą żydowskości, tożsamości izraelskiej i kultury Bliskiego Wschodu w jego życiu.
Wprowadzenie: Sigalit Landau „Panna młoda z soli”
Sigalit Landau to izraelska artystka (ur. 1969), która studiowała w Akademii Sztuki i Projektowania Bezalel i wkrótce po ukończeniu studiów zyskała uznanie opinii publicznej. Przez lata Landau tworzył rzeźby, instalacje i sztukę wideo. Reprezentowała Izrael na Biennale w Wenecji oraz brała udział w prestiżowej międzynarodowej wystawie Documenta w Kassel.