Obchody Międzynarodowego Dnia Walki z Antysemityzmem i Faszyzmem
Tego dnia w 1938 r. doszło do pogromu znanego pod nazwą „Kryształowej Nocy”, podczas którego niemieccy żołnierze oraz ludność cywilna na terenie Niemiec zniszczyli oraz podpalili ponad 8 tys. domów, mieszkań oraz sklepów należących do żydowskich obywateli oraz pobito zamordowano Żydów.
Należy pamiętać, że Kryształowa Noc nie wydarzyła się w próżni, lecz była owocem metodycznie rozwijającej się polityki opartej na uprzedzeniach i stereotypach, która ostatecznie doprowadziła do ludobójstwa. Co więcej, należy pamiętać, że historia może się powtarzać, a obowiązkiem ludzkości jest nie tylko upamiętnianie tragicznych wydarzeń, ale przede wszystkim wrażliwość na wciąż obecne na świecie rasizm, antysemityzm, homofobię, akty nienawiści.
Jeden z najważniejszych polskich artystów współczesnych Wilhelm Sasnal wystawił w zeszłym roku w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN obrazy i rysunki ukazujący jego interpretację pejzażu po Zagładzie w wymiarze fizycznym, kulturowym i historycznym. Wystawę zatytułowano „Taki pejzaż”.
Artykuł na temat Wilhelma Sasnala
Informacje na temat wystawy w Muzeum POLIN
Autorskie oprowadzanie po wystawie przez W. Sasnala