27.03.2024 Teatr

Mrożek na Międzynarodowy Dzień Teatru

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru Instytut Polski w Tel Awiwie oraz Wydział Sztuki Teatralnej na Uniwersytecie w Tel Awiwie zapraszają do złożenia hołdu polskiemu dramaturgowi Sławomirowi Mrożkowi.

W 1967 roku swoją premierę miała jednoaktowa sztuka „Streap-tease”. Zaprezentowano ją w ramach cyklu krótkich sztuk polskiego dramaturga Sławomira Mrożka (obok dramatów „Serce morza” i „Karol”). „W sposób niedwuznaczny” – pisał autor programu owego spektaklu – „Mrożek pokazuje widzowi poprzez wybuchy czarnego humoru, co się dzieje, gdy ofiara próbuje zrozumieć napastnika lub szukać sposobu na współpracę z nim”.

Krótkie przedstawienie, które z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru wystawi izraelski reżyser Ilja Borovitsky z udziałem aktorek Yeleny Kukhonover i Yevgenii Itin, opisuje dwie postacie uwięzione w pomieszczeniu, z którego nie ma wyjścia. W swoim zawstydzeniu muszą stawić czoła ogromnej ręce, która może być ręką losu, ręką Boga lub długą ręką wymiaru sprawiedliwości, która nakazuje im się poddać. Obaj bohaterowie różnią się sposobem reakcji na tę absurdalną sytuację, a Mrożek poprzez swoją kreację rozśmiesza i skłania publiczność do refleksji.

Śmiech Mrożka daje do myślenia nie tylko na jednym poziomie” – czytamy w programie z 1967 roku.

Zapraszamy na nową adaptację tego wyjątkowego mini-dramatu, w której bohaterowie Pan I oraz Pan II to kobiety stojące w obliczu tej samej mitycznej ręki.

 

27 marca (środa), g. 18:00, Budynek Gilmana, Aula Schottlander (nr 140), Uniwersytet w Tel Awiwie

Do zobaczenia!

 

Czarno-białe fotografie: dzięki uprzejmości Izraelskiego Archiwum Teatralnego

Scheduled Teatr

„Dybuk” w świecie An-skiego 🗓

Zapraszamy na spektakl literacki oparty na mitologicznym żydowskim dziele teatralnym „Dybuk”. Spektakl stworzony przed ponad stu laty przez Szymona An-skiego, wystawiany jest do dziś i stanowi źródło inspiracji dla wielu twórców w Izraelu i na całym świecie.
25 02.2024 Teatr, Wydarzenia

Spektakl „Daniel” Stanisława Wyspiańskiego powraca do Jerozolimy

Sztuka w reżyserii Efima Rinenberga w hebrajskim przekładzie Miriam Borenstein jest prezentowana izraelskiej publiczności w formie opery rockowej z zapierającą dech w piersiach oprawą graficzną inspirowaną światem starożytnym i awangardowymi brzmieniami. Spektakl powstał przy wsparciu Instytutu Polskiego w Tel Awiwie.
21 02.2024 22 02.2024 Teatr, Wydarzenia

(Nie)prosta historia – opowieści Bashevisa Singera w

Wyjątkowa produkcja teatralno-literacka w wykonaniu aktorów Teatru Malenki oparta na twórczości Isaaka Bashevisa Singera, a także jego przemowie noblowskiej i wywiadach prasowych
15 11.2022 Aktualności, Literatura, Teatr