2.05.2024 - 13.06.2024 Wydarzenia

A jednak życie – wystawa Avivy Blum i Wojciecha Cieśniewskiego

2 maja 2024 r. w Galerii Hotelu President w Jerozolimie odbędzie się wernisaż „A jednak życie” - wystawy urodzonej w Polsce izraelskiej artystki Avivy Blum oraz polskiego malarza Wojciecha Cieśniewskiego

Izraelska wystawa, której kuratorką jest Tama Krudo-Weiss, stanowi trzeci rozdział z cyklu ekspozycji „A jednak życie | Life, After All”, po udanych debiutach w Płocku (2023) i Otwocku (2022). To pierwsza wspólna wystawa Blum i Cieśniewskiego w Izraelu.

Projekt odbywa się dzięki współpracy i wsparciu wielu instytucji, m.in. Muzeum POLIN w Warszawie, Ambasady RP w Izraelu, Instytutu Polskiego w Tel Awiwie oraz zaangażowaniu wielu działaczy społecznych z Polski zaangażowanych w upamiętnianie historii polskich Żydów i ich dziedzictwa.

Wernisaż odbędzie się 2 maja (czwartek) o godzinie 19:00 w Galerii Hotelu President w Jerozolimie. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 13 czerwca.

Adres: ul. Ahad Ha’am 3, Jerozolima

Wstęp wolny

Zaproszenie na wernisaż wraz z godzinami otwarcia galerii

 

Do wysłuchania specjalnego odcinka poświęconego historii Avivy Blum i Wojciecha Cieśniewskiego oraz ich wspólnej wystawie, na kanale podcastowym Instytutu Polskiego „Hachmey Polin” 

 

Na jednym ze swoich obrazów Cieśniewski przedstawił trzy dziewczęta z żydowskiego sierocińca w Otwocku. Obraz nazwał „Wiosna narodu 1948”. Jedną z dziewcząt na obrazie była Aviva Blum. O obrazie polskiego artysty dowiedziała się przez przypadek. „Żyję i też jestem malarką” – napisała w wiadomości do Wojciecha Cieśniewskiego. Od tego czasu artystów połączyła niezwykła więź artystyczna oraz przyjaźń, umocniona przez wspólne wartości i troskę o kondycję ludzkości.

Na wystawie w Jerozolimie Wojciech Cieśniewski zaprezentuje po raz pierwszy dwa nowe obrazy powstałe po tragicznych wydarzeniach z 7 października 2023 r. Obraz pt. „Dziewczyna uciekająca z ciemności” nawiązuje do postaci izraelskich żołnierek, których głosy ostrzegawcze przed zbliżającą się wojną nie zostały wysłuchane, a także tańczących dziewczyn z imprezy Nova na pustyni Negew. Drugim wcześniej nieprezentowanym dziełem jest portret urodzonego w Warszawie Aleksa Dancyga, uznanego historyka i znawcy polskiej kultury oraz pioniera delegacji izraelskiej młodzieży do Polski. Alex został porwany ze swojego domu w kibucu Nir Oz 7 października i jest przetrzymywany w niewoli przez Hamas.

Wystawa ukazuje wyjątkowe spojrzenie na artystów zmagających się z trudną rzeczywistością. Od drugiej wojny światowej minęło 80 lat, a odnoszący się do tamtych czasów Blum i Cieśniewski posługują się różnymi środkami artystycznymi, aby uporać się z tą samą bolesną historią. Blum maluje przyrodę, a Cieśniewski skłania się ku człowiekowi. Obie perspektywy artystów przedstawione zostaną podczas jerozolimskiej ekspozycji.

from to
Scheduled Wydarzenia

Polskie filmy na Festiwalu Docaviv 🗓

Podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Docaviv zaprezentowane zostaną cztery polskie filmy
23 05.2024 01 06.2024 Film, Wydarzenia

Seminarium upamiętniające 80. rocznicę likwidacji łódzkiego getta

Zapraszamy do udziału w seminarium z okazji 80. rocznicy likwidacji getta łódzkiego, które odbędzie się 7 maja 2024 r. na Uniwersytecie w Hajfie. Podczas wydarzenia prelegenci z Polski i Izraela wygłoszą wykłady poświęcone historii łódzkiego getta
07 05.2024 Historia, Wydarzenia