13-06-2024 Sztuki wizualne

Artur Szyk – człowiek dialogu

Zapraszamy na unikatową wystawę o Arturze Szyku – polsko-żydowskim artyście i jego twórczości

Wystawa autorstwa Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi pojawi się w Izraelu dzięki współpracy Instytutu Polskiego w Tel Awiwie z Interdyscyplinarnym Ośrodkiem Studiów Polskich (HIUPS) oraz Biblioteką na Uniwersytecie w Hajfie.

 

Wernisaż wystawy odbędzie się dnia 24 czerwca (poniedziałek) o g. 17:45 we Foyer Biblioteki Uniwersytetu w Hajfie. Ekspozycję będzie można oglądać do 15 sierpnia.

Adres: Biblioteka im. Younesa i Sorayi Nazarian, Uniwersytet w Hajfie, Al. Aba Khoushy 199, Góra Karmel, Hajfa

Wstęp wolny

* Od września wystawę będzie można oglądać w bibilotekach publicznych w Izraelu. Szczegóły wkrótce!

 

W ramach wernisażu publiczność oprowadzą po wystawie goście specjalni:

Dr. Joanna Podolska – autorka i kuratorka wystawy, Dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi (w języku angielskim)

Pan Irvin Ungar – kolekcjoner dzieł Artura Szyka, Przewodniczący Stowarzyszenia im. Artura Szyka (w języku hebrajskim)

 

Fragmenty z albumu „Artur Szyk- Polak, Żyd, Łodzianin” opracowanego i wydanego przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi:

Jestem Żydem, a Polska jest ojczyzną. Nie umiem jednego od drugiego oddzielić w moim sercu” (Artur Szyk)

„Gdziekolwiek będę – pracować będę zawsze i  przede wszystkim dla Polski”. (Artur Szyk)

„Jako Polak rezerwuję prawa do moich prac dla mego kraju przed innymi państwami”. (Artur Szyk)

Nam, pracownikom Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, prace Artura Szyka pomagają rozmawiać o historii Polski, Europy i świata, ale także o tolerancji, niesprawiedliwości społecznej, wielokulturowości i empatii.

 

Artur Szyk (1894 – 1951) – autor miniatur, iluminowanych ksiąg i znakomitych karykatur, jest jednym z najciekawszych artystów XX wieku. Wyjątkowym, bo osobnym, choć głęboko osadzonym w kulturze. W swoich najważniejszych pracach – „Statucie kaliskim” i „Hagadzie” – nawiązuje do dzieł mistrzów średniowiecza, lecz mówi własnym współczesnym językiem. Rozpoznawalne są także jego antyfaszystowskie karykatury, poprzez które prowadził – jak sam podkreślał – osobistą wojnę z Hitlerem. Prace Artura Szyka znajdują się w najważniejszych bibliotekach i muzeach świata, jednak artysta pozostaje postacią mało znaną nawet w rodzinnej Łodzi. Polacy wciąż wiedzą o nim niewiele, choć to właśnie my powinniśmy o nim mówić i pokazywać z dumą jego twórczość całemu światu.

Więcej o Arturze Szyku


Dziesiąta rocznica Międzynarodowego Festiwalu Fotograficznego Photo IS:Rael

W ramach Photo IS:Rael obejrzeć można wystawę fotografii autorstwa nagradzanej polskiej fotoreporterki Justyny Mielnikiewicz ukazującą konflikt na Ukrainie od 2014 roku oraz prace izraelskiej fotografki Michal Chelbin będące owocem jej podróży do Polski po wybuchu wojny w Ukrainie  
25 11.2022 03 12.2022 Sztuki wizualne, Uncategorized, Wydarzenia