Historia księgarni Ewy Szyper i Fajwela Birnbauma
Hawa (Ewa) Szyper wyemigrowała do Izraela w 1949 roku wraz z matką. Kilka lat później dołączył do niej mąż – Fajwel Birnbaum.
Szyper przywiozła ze sobą do Izraela kilka książek w języku polskim. Zauważyła wówczas duże zapotrzebowanie wśród emigrantów z Polski na książki w języku polskim i poprosiła przebywającego jeszcze w Polsce ojca o przysyłanie jej większej liczby egzemplarzy. Tak powstała Księgarnia i Biblioteka Ewy Szyper w Tel Awiwie.
Biblioteka i księgarnia znajdowały się w podziemiach pasażu na ul. Allenby, na rogu Pinsker, naprzeciwko kina Mughrabi i służyły jako stałe miejsce spotkań polskich emigrantów w Izraelu.
Ponadto Fajwel Birnbaum prowadził agencję pod nazwą Spedron zajmującą się kontaktami kulturalnymi z Polską. Na przestrzeni lat prowadził aktywną współpracę z polskimi partnerami i środowiskami kulturalnymi, a nawet reprezentował Izrael na Międzynarodowych Targach Książki odbywających się w Polsce.
Księgarnia zaczęła podupadać po tragicznym wypadku samochodowym w 1971 roku, w którym zginęła Ewa, a Fajwel został ranny. Po śmierci żony pozostał sam, by opiekować się dwiema małymi wówczas córkami. Sklep zamknięto kilka lat później.
Z prawej: Fajwel Birnbaum w księgarni
Fajwel Birnbaum na targach książki Spedron w Warszawie
Pierwsi z prawej: Fajwel Birnbaum i Ewa Szyper w księgarni w Tel Awiwie
Drugi z prawej: Fajwel Birnbaum w księgarni w Tel Awiwie