29.01.2025 Aktualności

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu oraz 80. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz upamiętnione zostały 29 stycznia 2025 r. podczas wyjątkowego pokazu tanecznego w wykonaniu izraelskiej tancerki i choreografki Anat Oz w Centrum Tańca i Teatru im. Suzanne Dellal w Tel Awiwie

Wieczór otworzyli wspólnymi przemówieniami chargée d’affaires a.i. Ambasady RP w Tel Awiwie Maciej Hunia oraz p.o. Dyrektora Instytutu Polskiego Adam Sadownik. W swoich wystąpieniach podkreślili wyjątkowy charakter uroczystości oraz niekonwencjonalny sposób jej uczczenia poprzez zaprezentowanie specjalnie opracowanego z tej okazji programu artystycznego przez polsko–izraelską tancerkę i choreografkę Anat Oz. Zebraną publiczność wprowadziła w temat programu artystka, wnuczka ocalałych z Holocaustu, mówiąc: „Czuję się zobowiązana, w imieniu moich dziadków, ich rodzin i wszystkich ofiar wojny, do celebrowania życia. Czuję się zobowiązana do wzięcia osobistej odpowiedzialności i życia naznaczonego człowieczeństwem, wrażliwością i jednością wszystkich istot żywych. Czuję się zobowiązana do wyobrażenia sobie świata, w którym chcę żyć, świata, w którym chcę wychować moją córkę — świata, dla którego warto przetrwać — i do podjęcia działań, aby przekształcić tę wizję w rzeczywistość”.

Nowoczesny pokaz taneczny został osadzony na tle ponadczasowej kompozycji Franza Schuberta pt. „Śmierć i dziewczyna” w wykonaniu kwartetu smyczkowego. W zamyśle choreografki układ taneczny pt. „TOD” ma ukazać kruchą granicę pomiędzy życiem a śmiercią, celebrację refleksji nad przeszłością, a także instynktowne i ponadczasowe pragnienie człowieka do pełnego życia teraźniejszością, tutaj i teraz.

Wieczór muzyczno–taneczny spotkał się z wielkim zainteresowaniem wśród przedstawicieli korpusu dyplomatycznego, środowisk edukacyjnych, artystycznych i izraelskiej publiczności. Otrzymaliśmy wiele ciepłych i refleksyjnych podziękowań od zaproszonych gości za wysoki poziom artystyczny przygotowanego wydarzenia oraz jego ponadczasowy, ogólnoludzki i wyjątkowy wymiar. Jeden z uczestników wieczoru zwrócił się do nas z następującą recenzją: „Nikt zapewne nie wyszedł obojętny z sali i każdy z nas przeżył po swojemu, ale po ludzku lekcję o tragicznej historii. Wielkie brawa dla artystów – tancerzy, muzyków i choreografki! Uważamy za mocno wartościowe i pozytywne wspominanie obozów i mówienie o Zagładzie niekonwencjonalnie, współcześnie, oczami i językiem nowych generacji. Wrażliwość, wyczucie, szacunek, a jednocześnie odważne przekraczanie wyobraźni i poszukiwanie artystycznego języka by zmierzyć się z tematem dla wielu „niewyrażalnym” – dzięki tym wartościom wczorajsza sztuka podźwignęła ciężar Holokaustu. Pozostanie w pamięci na długo!Wspaniale, że Ambasada RP i Instytut Polski są mecenasami tak wartościowych, i odważnych mimo wszystko, bo nieszablonowych, form. Dziękujemy za ten wzruszający wieczór„.

Scheduled Aktualności

Rządowa strategia współpracy z Polonią i Polakami

Konsultacje społeczne projektu „Rządowej strategii współpracy z Polonią i Polakami za granicą na lata 2025-2030”
05 02.2025 14 02.2025 Aktualności

Szukamy pracownika! 🗓

Instytut Polski prowadzi nabór na stanowisko eksperta ds. komunikacji i PR – podania o pracę można składać do 20 stycznia 2025 r.
23 12.2024 20 01.2025 Aktualności

Konkurs na stanowisko dyrektora Polskiego Instytutu Spraw

Minister Spraw Zagranicznych RP ogłasza konkurs na stanowisko dyrektora Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych
05 07.2024 Aktualności