12.11.2021 Film, Wydarzenia

NEW POLISH FILMS w Stadtkino – ODWOŁANE

Pokazy filmowe NEW POLISH FILMS to święto polskiego kina, podczas którego zaprezentowane zostaną wybrane aktualne produkcje.

Spektrum tematów, stylów i podejść jest bardzo szerokie – od humorystycznych komentarzy na temat polskiej przeszłości, przez aktualne problemy społeczno-polityczne, po dramat historyczny – do odkrycia jest bardzo wiele. Dzięki pokazom NEW POLISH FILMS na duży ekran w Wiedniu trafiają filmy, które zdobyły uznanie zarówno w Polsce, jak i na międzynarodowych festiwalach.

Program:

wtorek, 23. listopad, godz. 20:00
Pokaz otwierający: Śniegu już nigdy nie będzie reż. Małgorzata Szumowska (Festiwal Filmowy w Wenecji 2020)
W obecności Małgorzaty Szumowskiej, Michała Englerta i Mai Ostaszewskiej.

środa, 24 listopada, godz. 20:15
Sweat
 reż. Magnus von Horn (Festiwal Filmowy w Cannes 2020, oficjalna selekcja)

czwartek, 25 listopada, godz. 20:30
1970 
reż. Tomasz Wolski (Viennale 2021)

piątek, 26 listopada, godz. 17:30
Zupa nic
reż. Kinga Dębska (Festiwal Filmowy w Gdyni 2021)

niedziela, 28 listopada, godz. 14:00
Szarlatan
reż. Agnieszka Holland (Berlinale 2020)

FILMY:

Śniegu już nigdy nie będzie

Film Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta

PL/DE 2020, 113 min, wersja oryginalna z niemieckimi napisami.

Występują: Alec Utgoff, Maja Ostaszewska, Agata Kulesza, Weronika Rosati i Łukasz Simlat

Pewnego szarego, mglistego poranka w dużym wschodnioeuropejskim mieście pojawia się tajemnicza postać, która oferuje swoje usługi jako masażysta na podmiejskim osiedlu. Masażysta, atrakcyjny mężczyzna z autentycznego, egzotycznego Wschodu, wkracza w życie mieszkańców. Ma dar: jego ręce potrafią leczyć, jego oczy patrzą w dusze samotnych kobiet. Dla nich jego ukraiński akcent brzmi jak pieśń z dawnych czasów, jak spokojna melodia z dzieciństwa, kiedy świat był jeszcze bezpieczny. Zhenia, jak go nazywają, zmienia ich życie.
(Filmfestival München)

Sweat

Film Magnusa von Horn

PL/SE 2020, 106 min, wersja oryginalna z niemieckimi napisami

Występują: Magdalena Koleśnik, Aleksandra Konieczna i Zbigniew Zamachowski

Sylwia ciężko trenuje i dużo postuje. Jest influencerką fitness na Instagramie, nieustannie pracującą nad tym, aby jej fani i zwolennicy byli zadowoleni, a jej biznes się kręcił. Zaczyna jednak odczuwać brutalne skutki uboczne swojej udanej egzystencji w mediach społecznościowych, kiedy wpada w zasadzkę stalkera, który nagle konfrontuje ją z rzeczywistością i jej własną samotnością.
Magnus von Horn reżyseruje dramat pełen energii i potu, emocji i człowieczeństwa z kamerą tak aktywną, zwinną i intuicyjną jak młoda kobieta, za którą podąża na każdym kroku.
(Pamela Jahn, Crossing Europe)

1970

Film Tomasza Wolskiego

PL 2021, 70 min, wersja oryginalna z angielskimi napisami

W grudniu 1970 r. dyktatura partii komunistycznej w Polsce stanęła w obliczu powstania zdesperowanych robotników; zaopatrzenie w żywność było już katastrofalne, ceny rosły. Z tamtych dni narastających niepokojów, które zakończyły się przemocą, zachowały się nagrania magnetofonowe, na których przedstawiciele partii dyskutują nad kierunkiem działań. Wolski wykorzystuje te dokumenty jako podstawę: każe politykom występować w roli kukiełek, a głosy z offu zestawia z obrazami z ulicy. To, co sztuczne, zderza się z tym, co rzeczywiste; ludzie, narażeni na władzę aparatczyków, próbują się jednak uformować.
(Bert Rebhandl, Viennale)

Zupa nic

Film Kingi Dębskiej

PL 2021, 94 min, wersja oryginalna z angielskimi napisami

Występują: Kinga Preis, Adam Woronowicz i Ewa Wiśniewska

Marta jest romantyczką i niezdarą. Pokój dzieli z siostrą Kasią i babcią, która zamiast bajek opowiada wnuczkom buntownicze historie. W pokoju za ścianą mieszkają jej rodzice, Tadek i Elżbieta. On jest architektem i upokorzonym przez system polityczny inteligentem, który w głębi duszy zazdrości bogatemu szwagrowi. Ona pracuje w szpitalu i jest działaczką Solidarności, z silną potrzebą wolności i marzeniem, by wreszcie wyrwać się z Polski. Ale prawdziwe emocje dla całej rodziny zaczynają się, gdy po długich latach starań mogą kupić wymarzony samochód – Fiata 126 p.

Komedia o absurdach życia w PRL-u i sentymentalna podróż w przeszłość: koszmar lekcji sportu, psychopatyczni nauczyciele w szkołach, dzieci nie zdemoralizowane popkulturą, ruch solidarnościowy, przywileje członków partii, powszechny brak towarów, radość z zagranicznego szamponu, kartki, nadmierne spożywanie alkoholu, paczki z USA, muzyka rockowa, niedziałające windy, próby dorabiania w handlu.

Szarlatan

Reżyseria: Agnieszka Holland

CZ/IE/PL/SLO 2020, 118 min, wersja oryginalna z niemieckimi napisami.

Wystepują: Ivan Trojan, Josef Trojan, Juraj Loj, Jaroslava Pokorná, Miroslav Hanus, Jan Vlasak i in.

Oparty na prawdziwych wydarzeniach film CHARLATAN opowiada o życiu czeskiego uzdrowiciela Jana Mikoláška, który za pomocą ziołowych leków wyleczył setki ludzi.

To, co zaczyna się jako podróż młodego człowieka zainteresowanego medycyną alternatywną, szybko staje się fascynującym portretem geniusza, którego pasja długo nie pozostaje niezauważona. Leczy celebrytów narodowego socjalizmu i komunizmu, co przynosi mu sławę i fortunę, Mikolášek wkrótce zostaje uwikłany w dychotomię moralności i okrucieństwa, światła i ciemności, miłości i nienawiści. Paradoksalne życie, które zostaje wystawione na ciężką próbę przez miłość do swojego asystenta Františka i przez dawnych mecenasów, którzy nagle zwracają się przeciwko niemu…

Termin:
23 – 28 listopada

Miejsce:
Stadtkino im Künstlerhaus, Akademiestr. 13, 1010 Wiedeń

Wstęp/bilety:

www.stadtkinowien.at

Na wszystkich naszych wydarzeniach obowiązuje zasada 2G (szczepienie lub certyfikat ozdrowieńca)!

Organizator:

Instytut Polski w Wiedniu, Stadtkino im Künstlerhaus