6.12.2022 Aktualności

Mikołajki – Nikolo w Polsce

Jak dzieci opisują zwyczaje w Polsce – i co jeszcze wiedzą o polskiej tradycji związanej z Mikołajkami?

Mikołajki to nazwa dnia Świętego Mikołaja obchodzonego w Polsce 6 grudnia, ku czci świętego Mikołaja. Do XIX wieku był to na ziemiach polskich dzień wolny od pracy. Dopiero w 1969 roku zniesiono to święto. Od średniowiecza w wigilię tego dnia Święty Mikołaj (a właściwie osoba przebrana za niego) przynosił dzieciom prezenty. Współcześnie w Polsce nocą podkłada się dzieciom drobne upominki, małe zabawki, a przede wszystkim słodycze.
Posłuchajcie jak dzieci opisują zwyczaje w Polsce – i co jeszcze wiedzą o polskiej tradycji związanej z Mikołajkami.

„Polska oczami dzieci” to projekt Instytutu Polskiego w Wiedniu, w którym uczestniczą polsko-austriackie dzieci, które odpowiadają na pytania dotyczące Polski, polskiej kultury i tradycji. 

Projekt realizowany jest we współpracy z dwiema polskimi szkołami w Wiedniu: Pierwszą Społeczną Szkołą Polską w Austrii i Szkołą Polską im. Jana III Sobieskiego przy Ambasadzie RP.


Michał Szpak, Marlena Szpak i Orchester der

Michał Szpak nagrał dla Was filmik, w którym zaprasza na ten wyjątkowy koncert w Wiedniu.
14 04.2023 Aktualności

Przegląd roczny 2022 🗓

To był rok 2022 - Prawie 100 wydarzeń! Stay tuned for 2023!
01 01.2023 Aktualności

Szczęśliwego Nowego Roku! 🗓

Rok 2022 dobiega końca. Dziękujemy wszystkim Partnerom i Przyjaciołom Instytutu Polskiego w Wiedniu za wspólny czas pełen niezapomnianych wydarzeń i życzymy szczęścia oraz samych sukcesów w Nowym Roku 2023!
29 12.2022 Aktualności, Inne