25.02.2021 Актуално, Литература

Wiesław Myśliwski “Ucho igielne”

Dyskusyjny Klub Książki - zapraszamy do rozmowy przy herbacie o polskich książkach.

25 lutego, czwartek, godz. 18.00

Biblioteka Instytutu Polskiego

Spotkanie odbędzie się w języku polskim

„Ucho Igielne” to poruszająca medytacja nad ludzkim losem, pamięcią i historią, zagadkowością intymnych relacji, a przede wszystkim nad tajemnicą spotkania młodości i starości. W powieści Myśliwskiego jak w lustrze odbija się kawał polskiej historii ze wszystkim, co w niej dramatyczne, bolesne, przemilczane i niewypowiedziane. Przede wszystkim jednak jest to rzecz o tym, jak upływający czas odciska piętno na ludzkim doświadczaniu siebie i świata. Piękna, głęboka literatura, w której przenikliwość obserwacji i swoista czułość wobec człowieka splatają się z wymiarem symbolicznym.

Biegłem przez tę dawną dziką, zieloną dolinę do Ucha Igielnego. Stał już na brzegu tych spadzistych schodów, stukał laską w schodek poniżej, sprawdzając, o ile głębiej musi teraz zstąpić niż poprzednim razem. Widocznie stwierdził, że jest dużo głębiej, bo podobnie sprawdził i następny schodek, i następny. Jak można być takim starym, pomyślałem, a nawet zezłościło mnie to. W jego wieku już mało co ze świata zostaje, więc gdzie on idzie, po co?(fragment książki)

Wiesław Myśliwski – jeden z najważniejszych polskich pisarzy, dwukrotnie uhonorowany literacką Nagrodą NIKE. Jego książki tłumaczono na wiele języków, m.in. hiszpański, francuski, niderlandzki, hebrajski, czeski, litewski, włoski i słowacki. wszystkim jednak jest to rzecz o tym, jak upływający czas odciska piętno na ludzkim doświadczaniu siebie i świata. Piękna, głęboka literatura, w której przenikliwość obserwacji i swoista czułość wobec człowieka splatają się z wymiarem symbolicznym.

Scheduled Актуално Литература

“Когато няма апетит за череши” – сценарий

Участват: Петя Йосифова-Хънкинс, Валерия Димитрова и Георги Арсов.
17 03.2021 Актуално, Театър

Презентация: Кабо Верде – зеленият архипелаг на

Срещи от цикъла „За планини, приключения, пътешествия и екстремни спортове”.
16 03.2021 Актуално, Визуални изкуства, Туризъм

“Quo vadis, Aида” – реж. Ясмила Жбанич

Полски филми в програмата на юбилейното XXV издание на Международния София филм фест – в кината и онлайн.
22 03.2021 Актуално, Кино