26.05.2022 Актуално, Литература

Joanna Gierak-Onoszko „27 śmierci Toby’ego Obeda”

Dyskusyjny Klub Książki - zapraszamy do rozmowy przy herbacie o polskich książkach.

26 maja 2022, czwartek, godz. 18.00

Biblioteka Instytutu Polskiego

Spotkanie odbędzie się w języku polskim

 

To też jest Kanada: siedem zapałek w słoiku, sny o czubkach drzew, powiewające na wietrze czerwone suknie, dzieci odbierane rodzicom o świcie. I ludzie, którzy nie mówią, że są absolwentami szkół z internatem. Mówią: jesteśmy ocaleńcami. Przetrwaliśmy.

Zniszczono cały nasz naród. Nigdyśmy się nie podnieśli. W Europie ekscytujecie się modą na Kanadę, bo patrzycie na nią przez kolorowe skarpetki naszego nowoczesnego premiera. Ale prawda mniej się nadaje do lajkowania,“ – powiedział autorce jeden z bohaterów tej książki.

Joanna Gierak-Onoszko spędziła w Kanadzie dwa lata, sprawdzając, co ukryto pod tamtejszą kulturową mozaiką. W swoim reportażu autorka kreśli obraz Kanady, który burzy nasze wyobrażenia o tym kraju.

Dlaczego Kanada ściąga dziś z pomników i banknotów swoich dawnych bohaterów? Jak to możliwe, że odbierano tam dzieci rodzicom? Czyja ręka temu błogosławiła?

„27 śmierci Toby’ego Obeda” to reporterska opowieść o winie i pojednaniu, zbrodni bez kary i ludziach, którzy wymykają się przeznaczeniu. Książka otrzymała Nagrodę Nike Czytelników za 2020 rok oraz Nagrodę Magellana w kategorii książka reportażowa roku 2020.

Scheduled Актуално >Литература

Публично четене на романа „Край Неман“ на

Участие на Полския институт в 12-то издание на публичното четене и 8-то му издание в София.
27 09.2023 Актуално, Литература

Нощ на литературата 🗓

Вечер с полска литература в пространството за изкуство „КО-ОП”. Актрисата Анета Иванова ще чете избрани стихотворения на Вислава Шимборска от сборника “Миг”.
27 09.2023 Актуално, Литература