Jedną z najpopularniejnych tradycji żydowskiego święta Chanuki jest przygotowywanie pączków. Święto, przypadające podobnie jak chrześcijańskie Boże Narodzenie na koniec grudnia, niesie za sobą karnawał kuszących pączków w witrynach cukierni i piekarni już od początku miesiąca. W tym roku ekscytująca polsko-izraelska współpraca doprowadziła do stworzenia lokalnej wersji pączka, który nie potrzebuje przepychu ani zapierających dech kremów, polew i dekoracji. Jest taki jaki jest, idealny! Ten przysłowiowy chanukowy cud powstał w wyniku spotkania telawiwskiej piekarni Amita z Instytutem Polskim.
Pączek, codzienny polski hit, który nie potrzebuje specjalnego święta, został przyjęty z radością przez mistrzynie piekarnictwa Michal Bouton i Annę Shapiro z Amity i sprawił, że dały się porwać chanukowemu szaleństwu w polskim stylu. „Zawsze w pewnym sensie uciekałyśmy od komercyjnej odsłony Chanuki” – przyznaje Bouton – „Przez lata udało nam się zbudować własne miejsce w ramach izraelskiego festiwalu pączków. Zachować i szanować tradycję oraz klasykę, nie rezygnując jednak z tego, co dla nas ważne – smaku i sposobu.”
Ten smak, a zwłaszcza ten klasyczny sposób wyrobu polskiego pączka, połączył Amitę z Instytutem Polskim, a kobieca perspektywa Bouton i Shapiry domknęła wszystko w prawdziwym pączkowym stylu – pączkach wypełnionych konfiturą różaną i polanych białym lukrem, przybranych kandyzowaną skórką pomarańczy, wokół których nad rondlem ze skwierczącym olejem zbierają się osoby pochodzące z Polski oraz pozostali Izraelczycy, poznający Polskę poprzez smaki. Razem.
„To cudowny pączek, mały i jednocześnie duży, o klasycznym wyglądzie, ale głębokim smaku, który sprawia, że chcesz więcej i więcej. To jest dokładnie to, co lubimy jeść i dokładnie to, co lubimy robić” – mówi Bouton – „Róże są wspaniałym składnikiem i praca z nimi była prawdziwym świętem. Cała kuchnia była wypełniona kwiatami i był to bardzo przyjemny zapach, który zgrał się z truskawkami i innymi owocami, z którymi pracujemy na co dzień. Udało nam się celebrować Chanukę w skromniejszym stylu, a jednocześnie wywołać piorunujące wrażenie”.
Polskie pączki można znaleźć w dwóch piekarniach Amita w Tel Awiwie:
ul. Salame 10
ul. Bialik 27
Dodatkowe informacje o piekarni Amita