5.03.2023 - 20.04.2023 Aktualności, Historia, Muzyka, Uncategorized

Dzień Pamięci o Holokauście- 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

Młodzieżowe chóry z Polski i Izraela wezmą udział w serii wspólnych koncertów w obu krajach upamiętniających Dzień Pamięci o Holocauście i Dzień Niepodległości Izraela w ramach współpracy między krajami.

Z okazji Dnia Pamięci o Holokauście, rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim, główna uroczystość odbędzie się 19 kwietnia w Warszawie

pod pomnikiem Rapaporta.

Uroczystość uświetni występ muzyczny z udziałem izraelskiego chóru młodzieżowego z Kiryat Motzkin oraz chóru dziecięcego z Łodzi, który wykona piosenki w języku hebrajskim, jidysz i polskim.

Wydarzenie jest częścią współpracy zainicjowanej przez pana Alberta Stankowskiego, dyrektora Muzeum Getta Warszawskiego, wraz z dr Leah Ganor, dyrektorką Centrum Maszmaut w Kiryat

Motzkin i gminie Kiryat Motzkin – projekt został stworzony z myślą o tworzeniu współpracy i dialogu między przedstawicielami młodego pokolenia w Izraelu i Polsce, którzy wezmą udział we

wspólnych warsztatach i dzięki którym poznają złożoność historyczną narodów.

Wspólny projekt obejmie wymianę delegacji oraz cykl koncertów.

Oprócz obchodów Dnia Pamięci o Holokauście w Warszawie, członkowie Łódzkiego Chóru Młodzieżowego odwiedzą Izrael na pięciodniowe tournée na początku marca 2023 r. czyli w czasie Purim

i będą gościć w domach członków Izraelskiego Chóru Młodzieżowego, prowadzonego przez zespół Centrum Maszmaut, który poprowadzi warsztaty i grupy dyskusyjne oraz odwiedzi różne ośrodki

w Izraelu. Podczas wizyty izraelscy ocaleni z Holocaustu odwiedzą i odbyły wspólne próby do spektaklu głównego z okazji Dnia Holokaustu w Polsce.

W Izraelu wspólny koncert odbędzie się 8 marca o godzinie 19:00 w Kiryat Motzkin z udziałem burmistrza Kiryat Motzkin, ocalałych z Holokaustu i wielu gości.

20 kwietnia w Łodzi odbędzie się kolejny koncert chóru izraelskiego z okazji 75. Dnia Niepodległości Państwa Izrael.

 

Koncerty:

8 marca – Kiryat Motzkin

19 kwietnia – Warszawa

20 kwietnia – Łódź

For further information about all the events visit the Warsaw Ghetto Uprising Museum website 

=================================================================================================================

Poruszający i wyjątkowy występ Dziecięcego Chóru z Łodzi z izraelskim zespołem „Kova Tembel” z Kiryat Motzkin, w ramach obchodów upamiętnienia 80. lecia Powstania w Getcie Warszawskim – 8 marca 2023 r – Wspólny projekt Muzeum Getta w Warszawie oraz Centrum Mashmaut w Kiryat Motzkin.

Poruszający i wyjątkowy  występ Dziecięcego Chóru z Łodzi z izraelskim zespołem „Kova Tembel” z Kiryat Motzkin, odbył – 8 marca – w Eshkol H’apais. Koncert został zorganizowany w ramach wydarzeń towarzyszących obchodom upamiętnienia 80. lecia Powstania w Getcie Warszawskim. Wydarzenie było inicjatywą oraz Muzeum Getta w Warszawie przy współpracy z Centrum Mashmaut w Kiryat Motzkin. Przedstawiciele władz miasta Kiryat Motzkin, jak również delegacja z Instytutu Polskiego w Tel Awiwie, oraz przedstawicielka Ambasady RP w Izraelu- wzięli udział w tym ważnym i wyjątkowym wieczorze. Pośród publiczności nie zabrakło ocalałych z Holokaustu, oraz ich rodzin i potomków. W przemówieniach podkreślano znaczenie pracy edukacyjnej dla tworzenia mostów, pamięci o Holokauście i jego upamiętnieniu, dziękując burmistrzowi Haimowi Tzuri za ogromne wsparcie oraz dr Leah Ganor za jej wielką misję i zaangażowanie.

Chór z Łodzi wykonał utwory w języku jidysz, hebrajskim i polskim. Punktem kulminacyjnym było zaśpiewanie przez jedną z polskich uczestników pieśni ‘Jeruszalaim szel zahav’ po hebrajsku. Swoim śpiewem i tańcem poruszył także zespół „Kova Tembel” z Kiryat Motzkin, który otworzył i jak również zamknął wieczór.

  W ramach projektu,  Dziecięcy Chór z Łodzi gościł przez 5 dni w domach rodzin młodzieży z  zespołu Kiryata Motzkina „Kova Tembel”. W ramach wyjątkowego projektu Centrum Mashmaut i Muzeum Getta w Warszawie z okazji 80. rocznicy Powstania będzie kontynuowało 2 część projektu w Polsce, podczas uroczystości w Warszawie w Kwietniu. Projekt ma wyjątkowe znaczenie- tworząc w ten sposób wzajemne poznawanie złożonej historii narodów, wyrażanie kultur krajów i budowanie przyjaźni między polską i izraelską młodzieżą.

 

 

 

from to
Scheduled Aktualności Historia Muzyka Uncategorized

Wystawa „Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów”. 🗓

Instytut Polski w Tel Awiwie oraz Ambasada RP w Izraelu zapraszają do obejrzenia wystawy „Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów”.
03 12.2023 17 12.2023 Historia, Wydarzenia

Nasz podcast już jest! 🗓

Przygotowaliśmy dla Was audycje na ciekawe tematy.
06 11.2023 Uncategorized