1.03.2023 Aktualności, Historia

1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony dnia 1 marca jest uczczeniem pamięci o żołnierzach podziemia walczących o wolność z reżimem komunistycznym, pod którego rządami znalazła się Polska w 1945 roku

„Żołnierze wyklęci” to przydomek nadawany żołnierzom podziemia sprzeciwiającym się brutalnie narzuconym Polsce w latach powojennych rządom komunistycznym.

Jeden z przywódców tzw. podziemia antykomunistycznego, Łukasz Ciepliński, został zamordowany w więzieniu 1 marca 1951 r. przez funkcjonariuszy komunistycznych służb specjalnych.

Data ta stała się oficjalnym dniem upamiętniającym ich walkę.

Artykuły na temat Żołnierzy Wyklętych

„Wojna się nie skończyła… Nigdy nie zgodzimy się na rezygnację z absolutnej niepodległości i wolności państwa polskiego… To jest mój ostatni rozkaz! Walczcie dalej o niepodległość Polski”

pisał ostatni dowódca Armii Krajowej gen. Leopold Okulicki. Większość podwładnych mu żołnierzy była posłuszna i podążyła za jego głosem. Losy większości z nich były przesądzone.

 

Scheduled Aktualności >Historia

🗓

Jednym z uczestników jest polski pianista Jakub Kuszlik, który dwa lata temu zajął czwarte miejsce w XVIII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie.
14 03.2023 01 04.2023 Aktualności, Muzyka

Drugie Pokolenie po Zagładzie 🗓

Spotkanie z przedstawicielkami organizacji Drugiego Pokolenia po Zagładzie i
15 03.2023 Aktualności, Historia

Dzień Pamięci o Holokauście- 80. rocznica wybuchu

Młodzieżowe chóry z Polski i Izraela wezmą udział w serii wspólnych koncertów w obu krajach upamiętniających Dzień Pamięci o Holocauście i Dzień Niepodległości Izraela w ramach współpracy między krajami.
05 03.2023 20 04.2023 Aktualności, Historia, Muzyka, Uncategorized