3.12.2023 - 17.12.2023 Historia, Wydarzenia

Wystawa „Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów”.

Instytut Polski w Tel Awiwie oraz Ambasada RP w Izraelu zapraszają do obejrzenia wystawy „Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów”.

Instytut Polski w Tel Awiwie oraz Ambasada RP w Izraelu zapraszają do obejrzenia wystawy „Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów”.

Ekspozycja przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej została zaprezentowana po raz pierwszy w przededniu beatyfikacji rodziny Ulmów we wrześniu 2023 roku.

Latem 1942 roku rodzina Ulmów była typową polską rodziną z siedmiorgiem dzieci w Markowej, małej wsi w południowo-wschodniej Polsce. Jednakże w czasie okupacji niemieckiej podjęli się bohaterskiego czynu, chroniąc i ukrywając w swoim domu Żydów. Niestety wszyscy zostali wydani Niemcom i za udzieloną pomoc zapłacili najwyższą cenę.

Dzięki świadectwu swojego życia rodzina Ulmów stała się symbolem polskiego poświęcenia i wytrwałości.

Dnia 13 września 1995 r. Instytut Yad Vashem w Jerozolimie pośmiertnie uhonorował Józefa i Wiktorię Ulmów tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

W ubiegłym roku, 17 grudnia 2022 r., papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie rodziny Ulmów oraz upoważnił Dykasterię Spraw Kanonizacyjnych do jego publikacji.

Ceremonia beatyfikacji rodziny Ulmów odbyła się dnia 10 września 2023 roku w Markowej, rodzinnej wsi Ulmów.

Izraelska edycja wystawy „Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów” będzie dostępna dla publiczności na dziedzińcu Kościoła św. Piotra w Jaffie od dnia 3 grudnia o g. 17:00. Ekspozycję będzie można oglądać w każdą niedzielę do dnia 17 grudnia, w godzinach otwarcia kościoła.

Uroczyste otwarcie wystawy nie odbędzie się ze względu na obecną sytuację w Izraelu.

Dzielenie się naszym wspólnym dziedzictwem jest priorytetem naszej działalności, szczególnie w tych trudnych czasach.

Specjalne podziękowania kierujemy do Kościoła św. Piotra w Jaffie za umożliwienie nam pokazania tej wspaniałej wystawy.

Mamy nadzieję, że się tam spotkamy!

Fotografie oraz dodatkowe informacje o rodzinie Ulmów

 

from to
Scheduled Historia Wydarzenia

Spotkanie literackie z Julią Fiedorczuk 🗓

Spotkanie on-line z jedną z najbardziej cenionych pisarek i poetek w Polsce – Julią Fiedorczuk.
21 03.2024 Literatura, Wydarzenia

Drugi etap warsztatów translatorskich 🗓

Drugi etap warsztatów ma na celu pomóc początkującym tłumaczom w odnalezieniu inspiracji, przetłumaczeniu pierwszego rozdziału wybranej przez siebie książki oraz szukaniu wydawnictwa, które chciałoby wydać książkę w języku hebrajskim.
25 01.2024 Literatura, Wydarzenia

Hebrajsko-Polski Klub Książki – spotkanie literackie w

Spotkanie w Bibliotece Głównej w Kfar Sabie poświęcone będzie powieści „Bieguni” Olgi Tokarczuk Wydarzenie poprowadzi izraelska pisarka i poetka Iris Eliya Cohen, która poprowadzi rozmowę z tłumaczką Miriam Borenstein (autorkę hebrajskich przekładów powieści Olgi Tokarczuk) oraz z dziennikarką Oshrą Lerer Shaib. Prelegentki porozmawiają o książce Tokarczuk „Bieguni”, której hebrajski przekład został niedawno wydany przez Wydawnictwo Achuzat Beit.
07 03.2024 Literatura, Wydarzenia