Po pierwszym odcinku podcastu, w którym omawialiśmy postać Mikołaja Kopernika i jego rewolucyjną teorię, która zmieniła ludzkie postrzeganie wszechświata, w piątek 8 grudnia będziemy gościć w Instytucie Polskim w Tel Awiwie wyjątkowych panelistów.
O Mikołaju Koperniku porozmawiają:
Profesor Dvir Yelin – badacz z Wydziału Inżynierii Biomedycznej na Politechnice w Hajfie oraz kierownik Pracowni Optyki Biomedycznej, autor pierwszego w historii hebrajskiego tłumaczenia dzieła Kopernika pt. „O obrotach sfer niebieskich”, napisanego oryginalnie w łacinie.
Profesor Noam Soker – badacz z Wydziału Fizyki na Politechnice w Hajfje, czołowy astrofizyk prowadzący badania teoretyczne w zakresie „supernowych” czyli supermasywnych gwiazd, eksplozji białych karłów oraz kształtowania się chmur wokół umierających gwiazd. Profesor Soker omówi, jak rewolucyjna teoria Mikołaja Kopernika zmieniła nasze rozumienie na temat właściwości wszechświata.
Yaron Goldstein – założyciel wydawnictwa Mendele opowie o fascynacji polskim astronomem i o tym, jak zdecydował się wydać to niesamowite dzieło naukowe.
W ten wyjątkowy naukowo-lietracki wieczór będziemy dyskutować o teoriach i wszechświecie, a nasze spotkanie zwieńczymy wspólnym zapaleniem świec chanukowych.
Nagranie z wydarzenia zostanie udostępnione na profilu YouTube Instytutu Polskiego.