8.12.2023 Nauka, Wydarzenia

Dołącz do relacji na żywo z naszego panelu online

Following our first episode of the podcast, where we discussed Nicolaus Copernicus and his revolutionary mathematical theory that changed our perception of the universe, on Friday, December 8, we will host at the Polish Institute Tel Aviv a Live Stream event!

Po pierwszym odcinku podcastu, w którym omawialiśmy postać Mikołaja Kopernika i jego rewolucyjną teorię, która zmieniła ludzkie postrzeganie wszechświata, w piątek 8 grudnia będziemy gościć w Instytucie Polskim w Tel Awiwie wyjątkowych panelistów. 

O Mikołaju Koperniku porozmawiają:

Profesor Dvir Yelin – badacz z Wydziału Inżynierii Biomedycznej na Politechnice w Hajfie oraz kierownik Pracowni Optyki Biomedycznej, autor pierwszego w historii hebrajskiego tłumaczenia dzieła Kopernika  pt. „O obrotach sfer niebieskich”, napisanego oryginalnie w łacinie.

Profesor Noam Soker – badacz z Wydziału Fizyki na Politechnice w Hajfje, czołowy astrofizyk prowadzący badania teoretyczne w zakresie „supernowych” czyli supermasywnych gwiazd, eksplozji białych karłów oraz kształtowania się chmur wokół umierających gwiazd. Profesor Soker omówi, jak rewolucyjna teoria Mikołaja Kopernika zmieniła nasze rozumienie na temat właściwości wszechświata.

Yaron Goldstein – założyciel wydawnictwa Mendele opowie o fascynacji polskim astronomem i o tym, jak zdecydował się wydać to niesamowite dzieło naukowe.

W ten wyjątkowy naukowo-lietracki wieczór będziemy dyskutować o teoriach i wszechświecie, a nasze spotkanie zwieńczymy wspólnym zapaleniem świec chanukowych.

Nagranie z wydarzenia zostanie udostępnione na profilu YouTube Instytutu Polskiego.

 

 

Scheduled Nauka Wydarzenia

Spotkanie literackie z Julią Fiedorczuk 🗓

Spotkanie on-line z jedną z najbardziej cenionych pisarek i poetek w Polsce – Julią Fiedorczuk.
21 03.2024 Literatura, Wydarzenia

Drugi etap warsztatów translatorskich 🗓

Drugi etap warsztatów ma na celu pomóc początkującym tłumaczom w odnalezieniu inspiracji, przetłumaczeniu pierwszego rozdziału wybranej przez siebie książki oraz szukaniu wydawnictwa, które chciałoby wydać książkę w języku hebrajskim.
25 01.2024 Literatura, Wydarzenia

Hebrajsko-Polski Klub Książki – spotkanie literackie w

Spotkanie w Bibliotece Głównej w Kfar Sabie poświęcone będzie powieści „Bieguni” Olgi Tokarczuk Wydarzenie poprowadzi izraelska pisarka i poetka Iris Eliya Cohen, która poprowadzi rozmowę z tłumaczką Miriam Borenstein (autorkę hebrajskich przekładów powieści Olgi Tokarczuk) oraz z dziennikarką Oshrą Lerer Shaib. Prelegentki porozmawiają o książce Tokarczuk „Bieguni”, której hebrajski przekład został niedawno wydany przez Wydawnictwo Achuzat Beit.
07 03.2024 Literatura, Wydarzenia