Do pewnego sztetla, gdzieś na Podolu (obecnie Ukraina), na początku XX wieku przybywa tajemniczy gość. Dziwny, o mrocznym wyglądzie, niemy, jakby pochodził z innego świata. Wśród chasydzkich mieszkańców bardzo szybko rozchodzi się plotka, iż tajemniczym gościem może być golem – legendarne stworzenie przybierające ludzką postać.
Oto współczesny polski pisarz Maciej Płaza, maluje świat chasydzki i między wersami swojej książki ożywia życie społeczności żydowskiej. Powieść „Golem” to bilet wstępu na lekcję o zwyczajach, wierzeniach i złożoności społecznej. Dzięki głębi książki czytelnik zostaje wchłonięty w świat chasydzki i obserwuje go od środka, a nie jako obcy i zewnętrzny obserwator. Pomimo hermetyczności społeczności chasydzkiej, Płazie udaje się wydobyć skostniały obraz z przeszłości i przenieść go do świata współczesnych wartości.
Dodatkowe informacje o twórczości Macieja Płazy
Spotkanie literackie odbędzie się 21 czerwca (piątek) o g. 11:00 w Bibliotece Instytutu Polskiego w Tel Awiwie. Autor połączy się z publicznością zdalnie za pośrednictwem Zooma.
Rejestracja: telaviv.librarian@instytutpolski.pl
Uczestnicy spotkania zaproszeni są do przeczytania powieści „Golem”, którą mogą wypożyczyć w następujący sposób:
– odwiedzając bibliotekę IP (w poniedziałki w g. 9 – 16 lub piątki w g. 9 – 13:30)
– wypożyczając książkę w formie elektronicznej (prosimy o kontakt e-mailowy na adres: telaviv.librarian@instytutpolski.pl)
Maciej Płaza (ur. 1976 r.) – prozaik i tłumacz, literaturoznawca, doktor nauk humanistycznych. Za debiutancki tom opowiadań Skoruń otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia 2016 i Nagrodę Fundacji im. Kościelskich 2016. Książka znalazła się również w finale Nagrody NIKE 2016 i była nominowana do Nagrody im. Gombrowicza. Jego powieść „Robinson w Bolechowie” zdobyła Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus 2018. Omawiana podczas spotkania literackiego w Tel Awiwie powieść „Golem” otrzymała nominację do Nagrody NIKE w 2022 r.