Wystawa autorstwa Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi przenosi się z Biblioteki Uniwersyteckiej w Hajfie do Kfar Saby.
Oprowadzenie po wystawie wraz z wykładem odbędzie się 16 września (poniedziałek) o g. 10:30 w Bibliotece Głównej w Kfar Sabie. Ekspozycję będzie można oglądać przez najbliższe dwa miesiące.
W ramach wernisażu publiczność oprowadzi po wystawie dr Aviv Livnat z Interdyscyplinarnego Ośrodku Studiów Polskich (HIUPS) na Uniwersytecie w Hajfie oraz na Uniwersytecie w Tel Awiwie i Nowym Jorku. Dr Livnat jest autorem wielu publikacji w czołowych czasopismach naukowych i kulturalnych. Obszar jego zainteresowań naukowych i badawczych obejmuje m.in. wzajemne wpływamy pomiędzy polską i żydowską kulturą w Polsce. Założyciel i dyrektor Muzeum Miedzi w Safed oraz Fundacji artystycznej Raz-Ram. Jest również artystą i muzykiem jazzowym.
Adres: Biblioteka Główna, ul. Yirushalaim 33, Kfar Saba
Wstęp bezpłatny – RSVP drogą e-mailową na adres refroom@ksaba.co.il, telefonicznie pod nr 09-7640839 lub w sekretariacie Biblioteki Głównej w Kfar Sabie
Wydarzenie odbędzie się w języku hebrajskim
Wystawa została sprowadzona do Izraela dzięki współpracy Instytutu Polskiego w Tel Awiwie z Interdyscyplinarnym Ośrodkiem Studiów Polskich (HIUPS) oraz Biblioteką na Uniwersytecie w Hajfie.
Fragmenty z albumu „Artur Szyk- Polak, Żyd, Łodzianin” opracowanego i wydanego przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi:
„Jestem Żydem, a Polska jest ojczyzną. Nie umiem jednego od drugiego oddzielić w moim sercu” (Artur Szyk)
„Gdziekolwiek będę – pracować będę zawsze i przede wszystkim dla Polski”. (Artur Szyk)
„Jako Polak rezerwuję prawa do moich prac dla mego kraju przed innymi państwami”. (Artur Szyk)
Nam, pracownikom Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, prace Artura Szyka pomagają rozmawiać o historii Polski, Europy i świata, ale także o tolerancji, niesprawiedliwości społecznej, wielokulturowości i empatii.
Artur Szyk (1894 – 1951) – autor miniatur, iluminowanych ksiąg i znakomitych karykatur, jest jednym z najciekawszych artystów XX wieku. Wyjątkowym, bo osobnym, choć głęboko osadzonym w kulturze. W swoich najważniejszych pracach – „Statucie kaliskim” i „Hagadzie” – nawiązuje do dzieł mistrzów średniowiecza, lecz mówi własnym współczesnym językiem. Rozpoznawalne są także jego antyfaszystowskie karykatury, poprzez które prowadził – jak sam podkreślał – osobistą wojnę z Hitlerem. Prace Artura Szyka znajdują się w najważniejszych bibliotekach i muzeach świata, jednak artysta pozostaje postacią mało znaną nawet w rodzinnej Łodzi. Polacy wciąż wiedzą o nim niewiele, choć to właśnie my powinniśmy o nim mówić i pokazywać z dumą jego twórczość całemu światu.