17.07.2025 - 26.07.2025 Film

Polskie koprodukcje na Festiwalu Filmowym w Jerozolimie

Wśród wielu znakomitych filmów czekających na publiczność najważniejszego festiwalu filmowego w Izraelu – cztery powstały w koprodukcji z polskimi twórcami

Festiwal Filmowy w Jerozolimie rozpoczyna się w czwartek 17 lipca i potrwa do 26 lipca. Pokazy filmów odbędą się w Jerusalem Cinematheque (adres: ul. Hebron 11, Jerozolima).

Polskie koprodukcje w programie festiwalu:

„To, co zabijasz” (reż. Alireza Khatami | Francja, Polska, Kanada, Turcja 2025 | 114 min | turecki, angielski | napisy: hebrajskie i angielskie | pokaz przy wsparciu Instytutu Polskiego) – thriller psychologiczny nagrodzony za reżyserię na Festiwalu Sundance, określany jako „połączenie stylu Abbasa Kiarostamiego i Davida Lyncha”. Nauczyciel literatury dowiaduje się o śmierci ukochanej matki. W czasie żałoby zaczyna podejrzewać, że jego ojciec może mieć związek z tragedią. Z pomocą nieznajomego snuje plan zemsty, który szybko wymyka się spod kontroli.

„Gość” (reż. Zvika Gregory Portnoy, Zuzanna Solakiewicz | Polska, Katar 2024 | 78 min | angielski, polski, arabski | napisy: hebrajskie i angielskie |pokaz przy wsparciu Instytutu Polskiego) – młody Syryjczyk ucieka do Polski i znajduje schronienie u lokalnej rodziny. Niepewny los sprawia, że każda minuta wypełniona jest napięciem. Czuły i hipnotyzujący film nagrodzony za zdjęcia na festiwalu IDFA, pokazuje ludzkie spojrzenie na tych, którzy utknęli między dwoma światami i szukają światła w ciemności nieufności i lęku przed obcym.

„Köln 75” (reż. Ido Fluk | Niemcy, Polska, Belgia 2025 | 112 min | niemiecki, angielski | napisy: hebrajskie i angielskie | pokaz przy wsparciu Instytutu Polskiego) – zima 1975 roku. W europejskich salach koncertowych rozbrzmiewają klasyki, ale 18-letnia Vera Brandes marzy o czymś innym. Namawia genialnego amerykańskiego pianistę Keitha Jarretta do występu w Kolonii, co prowadzi do stworzenia najbardziej kultowego albumu jazzowego wszech czasów. Film o wierze, muzycznej pasji i triumfie ludzkiego ducha, widziany oczami młodej dziewczyny, która dokonała niemożliwego.

„Mama” (reż. Or Sinai | Izrael, Polska, Włochy 2025 | 93 min | hebrajski, polski | napisy: hebrajskie i angielskie) – od lat Mila pracuje daleko od ojczyzny, próbując zapewnić przyszłość swojej rodzinie. Gdy niespodziewany wypadek zmusza ją do powrotu do ubogiej polskiej wioski, z której pochodzi, musi zmierzyć się z faktem, że czas zmienił jej bliskich – i ją samą – nie do poznania.

Wszystkie szczegóły oraz bilety – na stronie festiwalu

from to
Scheduled Film

Intensywne letnie warsztaty w łódzkiej Szkole Filmowej

Wyjątkowa okazja dla młodych twórców filmowych, studentów i artystów audiowizualnych do rozwoju swojego języka artystycznego pod okiem uznanych na całym świecie reżyserów, operatorów i artystów. Weź udział w intensywnych warsztatach łączących indywidualny mentoring, praktykę filmową i twórczy eksperyment w profesjonalnym środowisku jednej z najbardziej renomowanych szkół filmowych na świecie.
24 08.2026 25 09.2026 Aktualności, Film

Polskie filmy na Festiwalu Filmowym w Jerozolimie

Cztery filmy polskie, wyjątkowy gość oraz klasyka Andrzeja Wajdy z okazji 100. rocznicy urodzin legendarnego reżysera na największym festiwalu filmowym w Izraelu.
09 07.2026 19 07.2026 Film

Hołd dla Andrzeja Wajdy i młodego kina

W ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Studenckich w Tel Awiwie zaprezentowane zostaną polskie filmy, które łączą pokolenie wojenne z młodymi ludźmi XXI wieku poprzez opowieści o tożsamości, pamięci i dojrzewaniu w czasach kryzysu.
24 06.2026 30 06.2026 Film