31.08.2022 Aktualności, Historia, Literatura

„Solidarność według kobiet“: projekcja filmu i dyskusja z udziałem Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego

Instytut Polski w Sofii oraz Dom Literatury i Przekładu zapraszają na pokaz filmu dokumentalnego „Solidarność według kobiet” oraz rozmowę Ralicy Dimitrowej z polską reżyserką i pisarką Martą Dzido oraz reżyserem i producentem Piotrem Śliwowskim.

31 sierpnia 2022 r., środa, godz. 18.30

Instytut Polski w Sofii, wstęp wolny

Organizatorzy: FundacjaNext Page i Instytut Polski w Sofii

 

Wydarzenie odbywa się z okazji Dnia Solidarności i Wolności w Polsce.

 

W sierpniową sobotę 1980 roku, kiedy robotnicy w Gdańsku postanowili zakończyć strajk, właśnie kobiety zamknęły bramy, tym samym rozpoczynając strajk solidarnościowy. Gdyby nie inicjatywa tych kilku zdeterminowanych kobiet w sierpniu 1980 r., być może nie byłoby w polskiej historii Sierpnia 80. Kobietom Solidarności nie zależało na byciu we władzach Związku, nie dbały o to, by pełnić określone funkcje.

Kiedy 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm, zdecydowana większość kobiet z Solidarności zniknęła ze sceny politycznej. Dały się zapomnieć, gdy ich koledzy przejmowali najważniejsze stanowiska u władzy w wolnej Polsce.

Ten dokument Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego przypomina o tych zapomnianych bohaterkach, dając nam nowe spojrzenie na ostatnie 30 lat polskiej historii.

Z bułgarskimi napisami.

 

Po projekcji filmu odbędzie się dyskusja z udziałem Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego.

Moderator: Ralica Dimitrowa, reżyserka filmowa i telewizyjna, scenarzystka.

 

Marta Dzido (ur. 1981) – pisarka i reżyserka. Autorka powieści „Ślad po mamie”, „Małż”, powieści hipertekstowej „Matrioszka”, książki reporterskiej „Kobiety Solidarności”, powieści „Frajda”, zbioru opowiadań „Sezon na truskawki” oraz tekstów drukowanych w antologiach „Proza życia”, „Wolałbym nie”, „Walka jest kobietą”. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi. Autorka zdjęć do filmu „Podziemne państwo kobiet”. Jako scenarzystka, współreżyserka i współproducentka (z Piotrem Śliwowskim) zrealizowała dokumenty: „Paktofonika- hip-hopowa podróż do przeszłości”, „Downtown – Miasto Downów”, „Solidarność według kobiet”, oraz „Siłaczki”. Za swoje dokonania filmowe została nagrodzona Holywood Eagle Documentary Award, Beyond Borders – Krzysztof Kieślowski Award oraz specjalną nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Za powieść „Frajda” uhonorowana w roku 2019 Europejską Nagrodą Literacką.

Piotr Śliwowski (ur. 1972) –  dokumentalista, reżyser i producent filmowy. W latach 2005–2013 roku jako autor reportaży (m.in. PolskaYear, Konfrontacje Teatralne) telewizyjnych filmów dokumentalnych (m.in. o Marianie Pankowskim i Józefie Henie) i wydawca audycji telewizyjnych współtworzył TVP Kultura. Jako współreżyser i producent zrealizował (wraz z Martą Dzido) następujące filmy dokumentalne: „Paktofonika – hip hopowa podróż do przeszłości” (2009); „Downtown – Miasto Downów” (2010); „Solidarność według kobiet” (2014)] oraz „Siłaczki” (2018). Był autorem i producentem cyklu 5 filmów dokumentalnych „Kultura Niezależna w PRL” (2010) zrealizowanych we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, emitowanych na antenie TVP Kultura w ramach „Tygodnia z Kulturą Niezależną”.

Wydarzenie jest częścią rezydencji Marty Dzido w Domu Literatury i Przekładu w Sofii, która realizowana jest w partnerstwie z Instytutem Polskim w Sofii i Narodowym Funduszem Kultury.

Scheduled Aktualności Historia Literatura