5.09.2020 Aktualności, Historia, Literatura

Wspólne publiczne czytanie dramatu „Balladyna” Juliusza Słowackiego w języku polskim, bułgarskim, esperanto oraz przy pomocy alfabetu Braille’a

Udział Instytutu Polskiego w IX edycji Narodowego Czytania i V edycji w Sofii.

Instytut Polski w Sofii

ul. „Weslec” 12, wstęp wolny

Współorganizatorzy:  Ambasada RP w Sofii, Związek Esperantystów w Bułgarii, Wydział Filologii Słowiańskich Uniwersytetu im. św. Klemensa Ochrydzkiego w Sofii oraz Szkolny Punkt Konsultacyjny im. Władysława Warneńczyka przy Ambasadzie RP w Sofii

 

Pod honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki Bułgarii Krasimira Wylczewa i Ambasadora RP w Bułgarii Macieja Szymańskiego.

Z udziałem aktorów Anety Iwanowej i Staniwsława Kertikowa.

Prowadzenie: prof. Kalina Bachnewa, literaturoznawczyni, wykładowczyni  historii literatury na Wydziale Filologii Słowiańskich na Uniwersytecie im. św. Klemensa Ochrydzkiego w Sofii. 

Fragmenty dramatu będą czytali: dyplomaci, dziennikarze, studenci, doktoranci i absolwenci filologii polskiej, uczniowie Szkolnego Punktu Konsultacyjnego przy Ambasadzie RP w Sofii, absolwenci  kursów języka polskiego, organizowanych przez Instytut Polski, sofijska Polonia, sofijczycy.

„Balladyna” Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Juliusz Słowacki – polski poeta, przedstawiciel romantyzmu, dramaturg i epistolograf. Obok adama Mickiewicza i Zygmunta Krasińskiego określany jako jeden z Wieszczów Narodowych.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. 

Zapraszamy!

* Wydarzenie odbędzie się zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia Bułgarii w zakresie zwalczania epidemii COVID-19: obłożenie do 50%, zachowanie odległości fizycznej 1,5 m, obowiązkowe maseczki oraz dezynfekcja rąk przy wejściu do sali.

Scheduled Aktualności Historia Literatura