12.02.2021 - 7.03.2021 Aktualności, Historia, Kino

Polskie filmy w wydaniu online Festiwalu Filmowego „Маster of Art“

12 lutego – 7 marca 2021

Platforma neterra.tv+

Przy wsparciu IP w Sofii

 

Niemczyk – ostatni buntownik architektury – reż. Marcin Zasada/Marcin Nowak (52’)

Pierwszy film poświęcony pamięci i twórczości architekta, zmarłego 13 maja 2019 roku. Był autorem nowatorskich rozwiązań, m.in. osiedla mieszkaniowego H7 na terenie dzielnicy Glinka w Tychach.  Ale zasłynął przede wszystkim jako twórca wyjątkowych kościołów, m.in. pw. Ducha Świętego w Tychach — jednego z najwybitniejszych budynków sakralnych zrealizowanych po II wojnie światowej w Polsce, wpisanego w 2020 roku do rejestru zabytków województwa śląskiego.  Laureat wielu nagród i wyróżnień, m.in. honorowej nagrody Stowarzyszenia Architektów Polskich i medalu Per Artem ad Deum przyznanego przez Papieską Radę ds. Kultury za zasługi dla budownictwa sakralnego. 

 

Warszawa – miasto podzielone – reż. Eric Bednarski (70’ )

Powstanie getta warszawskiego widziane z perspektywy obu stron dzielącego go muru,  jak również jego znaczenie dla miasta dziś.  Film rzuca światło na tragiczne czasy podziałów, zniszczeń i masowych mordów za pomocą nieznanych do chwili obecnej materiałów filmowych, wykonanych 8 mm amatorską kamerą oraz świadectwami tych, którzy ocaleli.

W 1941 г., wkrótce po utworzeniu przez Nazistów warszawskiego getta, polski filmowiec amator nakręcił niezwykły 10-minutowy film po obu stronach getta. Właśnie te niepokazywane dotychczas zdjęcia zostały wcielone do filmu „Warszawa-miasto podzielone” jako nieme świadectwo tragedii podzielonego w czasach wojny  miasta i eksterminacji jego mieszkańców. Ocaleni z getta i świadkowie opowiadają swoje niesamowite wspomnienia, a architekci i historycy urbanistyki opowiadają o mrożącej krew nazistowskiej wizji Warszawy.

Neon –  reż. Eric Bednarski (52’)

Nagrody: 2015 Międzynarodowy Festiwal Filmów o Sztuce, Montreal – nagroda za najlepszy film o sztuce designu;  2016 Festiwal Filmowy „Master of Art“ – nagroda za najlepszy film o architekturze i sztuce designu; 2018 Zakopane Przegląd Filmów o Sztuce – Nagroda Specjalna, ufundowana przez Connaisseur Salon Dzieł Sztuki.

Zaledwie parę dekad temu, zanim z zachodu trafiły do Polski liczne, kolorowe reklamy, na ulicach polskich miast dominowała jednolita, monochromatyczna architektura. Jej największą ozdobą były barwne, rozświetlające miasto neony, których projekty do dzisiaj zachwycają znawców sztuki.

“Neon” opowiada historię warszawskich neonów od czasów przedwojennych po współczesność. Mówi o neonach, które oświetlały warszawskie ulice przed wojną, przedstawia historyczno-polityczny kontekst “neonizacji” stolicy w czasach realnego socjalizmu i los neonów po 89 roku. Były przestrzenią artystycznej wolności i tym elementem miejskiego krajobrazu, który wyróżniał Warszawę na tle innych europejskich stolic. Przyglądając się ich historii, reżyser opowiada o burzliwej przeszłości Polski w XX wieku, a w losach neonów widzi odzwierciedlenie mentalnych przemian, jakie następowały nad Wisłą na przestrzeni minionych dziesięcioleci.

from to
Scheduled Aktualności Historia Kino

Prezentacja najnowszego bułgarskiego wydania „Solaris” Stanisława Lema

Z udziałem tłumaczki Liny Wasilwej i Żoro Penczewa z czasopisma „ShadowDance”.
20 10.2021 Aktualności, Literatura

Udział Instytutu Polskiego w wystawie „Zrównoważona moda i

Wystawa organizowana jest przez Instytut Liszta|Hungarian Cultural Institute z okazji przewodnictwa Węgier w Grupie Wyszehradzkiej.
11 10.2021 24 10.2021 Aktualności

Polska marka Balagan Studio 🗓

Wystawa fotograficzna „Zrównoważona moda i design w krajach V4”, organizowana przez Instytut Liszta | Hungarian Cultural Institute z okazji przewodnictwa Węgier w Grupie Wyszehradzkiej.
11 10.2021 24 10.2021 Aktualności, Sztuki wizualne