25.01.2022 - 15.02.2022 Aktualności, Literatura, Sztuki wizualne

Dimitrowgrad: wystawа „Bestiariusz Lema według Mroza” – ilustracjе autorstwa Daniela Mroza do tekstów Stanisława Lema

Dimitrowgrad

25 stycznia – 15 lutego 2022

Galeria Sztuki im. Petko Czurczurliewa

 

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2021 Rokiem Lema. Pozostając niezmiernie popularnym autorem dla swoich rodaków, jest Stanisław Lem również jednym z najbardziej znanych na świecie polskich pisarzy, tłumaczonym na 41 języków i wydawanym w milionach egzemplarzy. Gatunkiem literackim, w którym Stanisław Lem odniósł największe sukcesy, który wspaniale wykorzystał, nobilitował i wzniósł na artystyczne wyżyny, jest powieść science-fiction. Twórczość Stanisława Lema jest fenomenem na skalę światową – o ogromnej sile oddziaływania i kulturotwórczej roli. W polu jego zainteresowań i podejmowanych tematów znalazły się tak ważkie kwestie, jak zagadnienia etyczne związane z pojawieniem się samoświadomych robotów i sztucznej inteligencji oraz problemy prawne generowane przez osiągnięcia współczesnej medycyny (czy człowiek mający większość organów przeszczepionych to wciąż ta sama osoba?). Do swoich powieści, cieszących się zresztą ogromną popularnością, umiał włączyć cały arsenał zagadnień wynikających ze zderzenia humanistyki i medycyny z inżynierią i futurologią.

Najdoskonalszą formę graficzną bohaterom utworów Lema nadał krakowski grafik Daniel Mróz. Dla większości wielbicieli pisarza ilustracje Mroza i teksty Lema zrosły się w nierozdzielną całość.

Wystawa zatytułowana „Bestiariusz Lema według Mroza” stanowi prezentację wyników współpracy obu twórców. W bestiariuszu prezentowane są wyemancypowane maszyny, trochę złowieszcze i zarazem nieco groteskowe, wyrysowane pieczołowicie przez Mistrza Mroza i złączone z ich opisami odnalezionymi w powieściach i opowiadaniach Mistrza Lema.

 

from to
Scheduled Aktualności Literatura Sztuki wizualne

Polskie Powroty NAWA 🗓

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ogłosiła nabór wniosków do kolejnej edycji programu Polskie Powroty NAWA.
02 08.2023 Aktualności