10.03.2022 - 31.03.2022 Aktualności, Historia, Kino, Muzyka

Polskie filmy w programie XXVІ edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Sofia Film Fest” 10-31.03.2022

Polscy goście Festiwalu: wybitny reżyser Lech Majewski przedstawi swój najnowszy film „Brigitte Bardot cudowna” oraz „Młyn i krzyż“. Jan P. Matuszyński przedstawi swój film „Żeby nie było śladów”. W programie konkursowym weźmie udział „Sonata“ Bartosza Blaschke.

BRIGITTE BARDOT CUDOWNA – reż. Lech Majewski (2020, 122’) 

Występują: Kacper Olszewski, Magdalena Różczka, Andrzej Grabowski, Joanna Opozda, Weronika Rosati.

Najnowszy film Lecha Majewskiego  (2020) na podstawie jego powieści „Pielgrzymka do grobu Brigitte Bardot cudownej“.

Jest połowa XX wieku w Polsce Ludowej. Adam mieszka z matką, którą niepokoją funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa. Ojciec Adama jako pilot bronił Albionu podczas II wojny światowej i słuch o nim zaginął. Nie wiadomo czy pozostał w Anglii, czy wrócił do kraju i ukrywa się, by uniknąć prześladowań. Przychodzą od niego paczki i kartki pocztowe, ale Adam, który nigdy nie widział swojego ojca, podejrzewa, że paczki przysyła ktoś inny. W szkole bezustannie marzy, że któregoś dnia ojciec wyląduje na zakurzonym boisku w swoim Spitfajerze i wznieci tuman pyłu, z którego wyłoni się żywy, bohaterski i wspaniały. Tymczasem oglądając w kinie „Pogardę” Jeana-Luca Godarda przenosi się do garderoby młodej Brigitte Bardot i jej świata gwiazd filmu oraz muzyki.

 

17.03 godz. 20.30 ч.  Kino Lumiere. Wręczenie specjalnej nagrody SIFF reżyserowi

19.03 godz.18.00 ч. Euro Cinema

20.03  godz. 20.30 ч. Instytut Francuski  

 

 

SONATA – reż. i scenariusz Bartosz Blaschke (2021, 118’) 

W programie konkursowym festiwalu.

Występują: Michał Sikorski, Małgorzata Foremniak, Łukasz Simlat, Konrad Kąkol, Jerzy Stuhr i Grzegorz Płonka (prawdziwy bohater filmu, pojawia się w ostatniej scenie).

Nagrody: 2021 Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) – Nagroda Publiczności; Nagroda za debiut aktorski dla Michała Sikorskiego.

Oparta na faktach poruszająca historia Grzegorza Płonki, u którego dopiero w wieku 14 lat stwierdzono niedosłuch, a nie jak wcześniej zakładano – autyzm. Późna, prawidłowa diagnoza, wsparciе grupy dobrych ludzi i zabieg wszczepienia implantu pomagają w odzyskaniu słuchu. Dzięki temu chłopak mógł spełnić największe marzenie swojego życia – zagrać „Sonatę Księżycową” Beethovena.

 

13.03 godz.20.00 ч. Dom Kina

Po projekcji – krótki koncert w wykonaniu Grzegorza Płonki

14.03 godz. 15.00 Dom Kina

 

MŁYN I KRZYŻ – reż. Lech Majewski (2011, 92’)

Występują: Rutger Hauer,  Michael York,  Charlotte Rampling, Joanna Litwin, Dorota Lis. 

Nagrody: m.in. 2011 Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) – specjalna nagroda jury; nagroda za scenografię; nagroda za kostiumy; Luksemburg (Central and Eastern European Film Festival „CinEast”) – Grand Prix. 

Film „Młyn i krzyż jest próbą współczesnego odczytania słynnego obrazu Petera Bruegla p.t. „Droga na Kalwarię. Wątek cierpienia Chrystusa splata się tu z cierpieniem Flandrii uciskanej politycznie i religijnie przez Hiszpanów w XVI wieku. Bruegel, najwybitniejszy filozof pośród malarzy opowiada o tragedii historii i wartości tolerancji. Film Majewskiego sprawia, że na naszych oczach ożywają postaci i sceny z obrazu niczym w tableau vivant.

 

19.03 godz. 13.30 ч. Dom Kina  Film przedstawi reżyser Lech Majewski

20.03  godz. 17.30 Euro Cinema 

 

ŻEBY NIE BYŁO ŚLADÓW – reż. Jan P. Matuszyński (2021, 160’)

Występują: Tomasz Ziętek, Sandra Korzeniak, Jacek Braciak, Agnieszka Grochowska, Robert Więckiewicz, Tomasz Kot.

Nagrody: Wenecja (MFF)-Nagroda „Bisato d’Oro”; Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Srebrne Lwy; Praga (Międzynarodowy Festiwal Filmowy 3Kino)-  Nagroda dla najlepszego filmu.

Polska, 1983 rok. W kraju wciąż obowiązuje, mimo zawieszenia, wprowadzony przez komunistyczne władze stan wojenny, mający na celu zduszenie solidarnościowej opozycji. 12 maja Grzegorz Przemyk, syn opozycyjnej poetki Barbary Sadowskiej, zostaje zatrzymany i ciężko pobity przez patrol milicyjny. Przemyk umiera po dwóch dniach agonii. Jedynym świadkiem śmiertelnego pobicia jest jeden z kolegów Grzegorza, Jurek Popiel, który decyduje się walczyć o sprawiedliwość i złożyć obciążające milicjantów zeznania. Początkowo aparat państwowy, w tym Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, bagatelizuje sprawę. Jednak gdy ponad 20 tysięcy ludzi przemaszeruje przez ulice Warszawy za trumną Przemyka, władza decyduje się użyć wszelkich narzędzi przeciwko świadkowi i matce zmarłego, aby ich skompromitować i zapobiec złożeniu przez Jurka zeznań w sądzie.

 

20.03 godz.20.00 ч. Dom Kina. Film przedstawi reżyser Jan P. Matuszyński

22.03  godz.20.00 Kino „Оdeon

24.03 godz. 20.00 G8 Cinema

 

from to
Scheduled Aktualności Historia Kino Muzyka