6.03.2023 - 8.03.2023 Aktualności, Historia, Kino, Turystyka

Przegląd filmów górskich “Echo Międzynarodowego Festiwalu Filmów Górskich Banskofilmfest 2022″

6-8 marca 2023, godz. 18.30

Instytut Polski w Sofii

Organizatorzy: Stowarzyszenie „Międzynarodowy Festiwal Filmów Górskich w Bansko”

i Instytut Polski w Sofii

 

Najlepsze światowe kino alpinistyczne zawita w Instytucie Polskim w Sofii! 3 dni, 10 filmów, 100% ekstremum, 100% adrenaliny, 100% przygody!

Tradycyjna panorama filmowa „Echo Międzynarodowego Festiwalu Filmów Górskich BanskoFilmFest” zaprezentuje niektóre z nagrodzonych filmów z ubiegłorocznego festiwalu w Bansko i jeszcze kilka wybranych filmów! W minionej 20. edycji festiwalu wyświetlono ponad 80 filmów z 35 państw. Panorama  to okazja do zapoznania się z najlepszymi spośród nich!

 

6 marca, poniedziałek

W ramach Panoramy w galerii Instytutu Polskiego obejrzeć będzie można wystawę fotograficzną „W poszukiwaniu idealnego ujęcia“ autorstwa Antonio Wyłczewa.

Antonio Wyłczew urodził się i wychował w górach. Od dziecka uprawiał różne sporty i brał udział w licznych zawodach: rajdach narciarskich, kolarskich wyścigach przełajowych i spływach kajakowych. Jego miłość do fotografii narodziła się w młodym wieku. Antonio zaczął pracować jako fotograf, relacjonując niektóre z największych i najdłuższych maratonów górskich w Bułgarii. Zajmuje się również fotografią lifestylową i reklamową dla bułgarskich marek, organizacji sportowych, ekologicznych itp.

W ramach wystawy podzieli się z nami chwilami, które udało mu się uwiecznić podczas pracy w górach.

 

18:30 – „Santiago” (Bułgaria, Andrej Kulew, 16 min.)

Film o przyjaźni dziecka i starego rybaka. Zainspirowany książką Hemingwaya „Stary człowiek i morze”. Andrej Kulew jest producentem, reżyserem, scenarzystą oraz ilustratorem wielu książek i magazynów. Od 2011 roku jest także dyrektorem artystycznym World Animation Film Festival w Warnie. 

Laureat nagrody UNICA dla najlepszego filmu bułgarskiego na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich w Bansko 2022

 

19:00 – „Doo Sar”, film o narciarskiej wyprawie Andrzeja Bargiela w Karakorum (Polska, Jakub Gzela, 46 min.)

Dwa szczyty, dwóch przyjaciół i dwa zjazdy narciarskie. Andrzej Bargiel i Jędrek Baranowski wędrują po Karakorum, by stworzyć własną historię. Film jest narciarską podróżą opowiadaną przez przyjaciół przepełnionych pasją i miłością do gór i narciarstwa na dużych wysokościach.

 

19:46 – „Kino objazdowe w Andach” (Hiszpania, Carmina Balaguer, 49 min.)

Po 20 godzinach wędrówki, nauczycielka z północno-zachodniej Argentyny dociera z kinem objazdowym do najbardziej odizolowanej szkoły w wysokogórskich dolinach Huhui. Film jest poetycką analogią między kinem a podróżą – historią utkaną przez Silvinę Velázquez, dyrektorkę szkoły, której wytrwałość staje się inspiracją dla kobiet z doliny Huhui.

 

20:36 – „Północna Szóstka” (Niemcy, Frank Kretschmann, Tom Dauer, 30 min.)

„Północna Szóstka” to sześć największych wyzwań Alp: północne ściany Grose Sine, Pitz Badile, Matterhorn, Eiger, Pti Drew i Grand Joras, zwana również „Wielkim Szlemem alpinizmu”. Wspinaczka na każdą z nich jest celem wielu alpinistów. Szwajcarski wspinacz Roger Chally i Tyrolczyk Simon Gittle wielokrotnie je już zdobyli. Teraz mają nowe marzenie: ich celem jest zdobycie wszystkich ścian za jednym razem i to bez dodatkowej pomocy.

 

7 marca, wtorek

18:30 – „Lista: wszystko albo nic” (Austria, Eric Crossland, 73 min.)

W 2016 roku Jeremy Heitz sporządził listę najbardziej kultowych tras w Alpach i pokonał je szybciej niż ktokolwiek inny. To osiągnięcie doprowadziło do całkowitego przemyślenia klasycznego narciarstwa zjazdowego i przejścia na zupełnie nowy poziom freeridu. Dokument śledzi Jeremy’ego i jego zaufanego partnera górskiego, Sama Antamatena, w trakcie poszukiwania zjazdów narciarskich na najwyższych pasmach górskich.

Nagroda za całokształt pracy w ekstremalnych warunkach na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich w Bansko 2022

 

19:43 – „Godspeed, los Polacos!” (Polska/USA, Adam Nawrot, 88 min.)

Film opowiada historię pięciu polskich studentów u progu dorosłości. Dzięki zręcznej manipulacji sowiecką administracją, udaje im się trafić na wyprawę kajakową do Ameryki z sześciokołową wojskową ciężarówką, sprzętem do majsterkowania i prawie żadnymi umiejętnościami pływania po wodzie. Film śledzi ich epicką dwuletnią podróż, która kończy się rekordowym zjazdem z najgłębszego kanionu świata. 

Nagroda im. Petyra Atanasowa za najlepszy scenariusz na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich w Bansko 2022

 

8 marca, środa

18:30 – „#TO_BE” (Polska, Grzegorz Lipiec, 54 min.)

Twórcy zapoznają widza z jednym z najznamienitszych polskich alpinistów: Krzysztofem Wielickim. #TO_BE to filozoficzna opowieść o przyjaźni, partnerstwie i naturze, ale także zapierająca dech w piersiach wirtualna podróż na czternaście ośmiotysięczników – bez patosu, z szacunkiem dla ludzi i przyrody.

 

19:25 – „The Sanctity of Space” (USA, Renan Ozturk, Freddie Wilkinson, 102 min.)

Brad Washburn to jeden z najwybitniejszych lotniczych fotografów górskich wszech czasów. Wisząc na otwartych drzwiach samolotu, latał nad nieopisanymi pasmami górskimi i uwieczniał ikoniczne obrazy. Ponad osiemdziesiąt lat po tym, jak po raz pierwszy sfotografował Denali z powietrza, dwóch kolegów alpinistów wpadło na szalony pomysł, by zamiast wspinać się w górę, trawersować w bok – nad najbardziej przerażającymi szczytami pasma Moose Tooth Range.

Nagroda dla filmu o sportach alpinistycznych, przygodach i badaniach na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich w Bansko 2022

 

21:05 – „Góra marzeń” (USA, Kylie Rudick, Kyra Crowell, 18 min.)

Od kiedy należy podążać za swoimi marzeniami? Śledźmy losy Międzynarodowego Przewodnika Górskiego National Geographic 2016, humanistki i poszukiwaczki przygód – Pasang Lhamu Sherpa Akity – w jej najważniejszej wyprawie ze wszystkich: własnym życiu.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie!

from to
Scheduled Aktualności >Historia >Kino >Turystyka

Wystawa grafik wyselekcjonowanych w konkursie Grafika Roku

Z udziałem Prodziekan Wydziału Grafiki dr Aleksandry Toborowicz i dra Bartłomieja Chwilczyńskiego, sekretarza-kuratora wystawy.
26 04.2023 Aktualności, Sztuki wizualne