Misja i zadania Instytutów Polskich

Instytuty Polskie są placówkami podległymi Ministerstwu Spraw Zagranicznych, których naczelnym zadaniem jest upowszechnianie polskiej kultury, wiedzy o historii oraz dziedzictwie narodowym w świecie, a także promocja współpracy w dziedzinie kultury, edukacji, nauki oraz życia społecznego.

Instytut Polski spełnia funkcję centrum promocji wiedzy o Polsce przez działalność informacyjno-edukacyjną oraz zapewnienie polskiej obecności w życiu kulturalnym. Wspiera wydziały polonistyk i slawistyk oraz wymianę studentów.

Instytut Polski współpracuje z instytucjami kultury, które w swoich zadaniach umieściły współpracę międzynarodową, m.in. Polski Instytut Sztuki Filmowej, Instytut Książki, Instytut Teatralny, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina oraz Instytut Adama Mickiewicza.

Historia działalności Instytutu polskiego w Sofii

Instytut Polski w Sofii rozpoczął działalność w 1949 roku. Instytut jest najstarszy na Bałkanach i kontynuuje tradycję Towarzystwa Polsko-Bułgarskiego, popularyzującego polską kulturę głównie na łamach wydawanego w latach 1919 – 1935 czasopisma “Przegląd Polsko-Bułgarski” oraz w serii wydawniczej Biblioteka Polska. Założycielami Towarzystwa byli Bojan Penew (1882-1927) – wybitny krytyk literacki, Dora Gabe – poetka i tłumaczka oraz Tadeusz Stanisław Grabowski (1881-1975) – pierwszy Ambasador RP w Bułgarii po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku przez Polskę.

Nasze propozycje:

GALERIA

Galeria Instytutu polskiego prezentuje sztukę – malarstwo, grafikę, karykaturę, fotografię, plakaty, instalacje, sztukę użytkową, programy interaktywne – polskich artystów, a także wspólne polsko-bułgarskie projekty. Nasza galeria współpracuje z galeriami i muzeami w Polsce i w Bułgarii, oraz na Bałkanach, a wśród prezentowanych prac znalazły się dzieła takich artystów jak Sławomir Mrożek, Ryszard Horowitz, Andrzej Czeczot, Tomasz Sikora, Zofia Rydet, Marek Domański, Tomasz Gudzowaty, wybitni polski karykaturzyści (Janusz Stanny, Julian Bohdanowicz, Edward Lutczyn, Andrzej Mleczko i inni), Lech Majewski, Krzysztof Dydo.

Galeria zaprasza także artystów bułgarskich, którzy wykorzystują przestrzeń galerii do realizacji własnych pomysłów: koncertów, akcji artystycznych, wystaw, konferencji.

W Galerii działa także punkt informacyjny oraz czytelnia polskich czasopism.

LITERATURA

Obecność polskiej literatury na bułgarskim rynku wydawniczym jest priorytetowym zadaniem Instytutu. Dlatego też Instytut chętnie wspomaga tworzenie kontaktów pomiędzy polskimi i bułgarskimi wydawnictwami, twórcami, tłumaczami; dba o dobrą znajomość nowości polskiej literatury i debiutantów, ale pamięta również o klasyce. Mieliśmy udział w promocji twórczości takich autorów, jak Janusz Korczak, Tadeusz Różewicz, Zbigniew Herbert, Czesław Miłosz, Wiesława Szymborska, Jerzy Pilch, Andrzej Stasiuk, Olga Tokarczuk, i wielu innych. Gośćmi Instytutu Polskiego w Sofii byli m.in: Ryszard Kapuściński, Ryszard Krynicki, Anna Nasiłowska, Celina Juda, Edward Możejko, Paweł Huelle, Grażyna Szwat-Gyłybowa, Krzysztof Zanussi, Janusz Wiśniewski, Ewa Lipska, Tomasz Różycki, Justyna Bargielska, Zygmunt Bauman, Michał Paweł Markowski, Jacek Dehnel, Krzysztof Varga i Andrzej Stasiuk.

Instytut Polski organizuje comiesięcznie spotkania, podczas których dyskutujemy o najnowszych polskich książkach (w każdy ostatni czwartek miesiąca) w ramach działającego przy Bibliotece Dyskusyjnego Klubu Książki.

POLSKIE KINO

Instytut Polski w Sofii organizuje przeglądy i pokazy filmowe w kinach, w galerii Instytutu i dla studentów w Akademii Sztuki Teatralnej i Filmowej w Sofii. Co miesiąc Instytut organizuje pokaz współczesnego filmu polskiego.

Przeglądy filmowe reżyserów polskich, takich jak Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski, Krzysztof Zanussi zostały zorganizowane przez Instytutu Polskiego w Sofii w ramach Międzynarodowych Festiwalów Filmowych (Sofia Film Fest, Kinomania). Instytut Polski zapoznaje swoich widzów z najnowszymi gwiazdami polskiego kina w filmach, takich jak „Mała Moskwa”, „Różyczka”, „Rewers”, „Chrzest”, „Wenecja”, „Listy do M.”, „W ciemności”, „Róża” i wielu innych.

Zapraszamy także do wypożyczania klasycznych i najnowszych polskich filmów w bibliotece Instytutu Polskiego.

TEATR

Instytut współpracuje z teatrami bułgarskimi, w których można obejrzeć kilka polskich sztuk teatralnych, np. „Rzeźnię” i „Tango” Sławomira Mrożka, „Testosteron” Andrzeja Saramonowicza, „Tiramisu” Joanny Owsianko, „Czystą miłość” Ireneusza Iredyńskiego, „Kiedy znów będę mały” wg Janusza Korczaka.

W 2009 roku Instytut Polski zrealizował projekt „Współczesny dramat polski- teatr radiowy” w programie Państwowego Radia Bułgarskiego z kilkoma sztukami teatralnymi Sławomira Mrożka, Cezarego Harasymowicza, Anny Burzyńskiej, Doroty Masłowskiej i innych.

MUZYKA

Instytut Polski organizuje koncerty muzyki klasycznej, jazzu, folku, etno i pop. Bierzemy udział w najbardziej prestiżowych festiwalach w Bułgarii i jesteśmy partnerami takich cyklicznych wydarzeń jak Międzynarodowy Festiwal Jazzowy w Warnie, Międzynarodowy Festiwal Jazzowy w Bansko, Festiwael Pianissimo i Piano Extravaganza и Europejski Festiwal Muzyczny w Sofii. Na zaproszenie Instytutu Polskiego w Sofii polscy artyści występują na festiwalach alternatywnych i ludowych (Beglika Fest, Festiwal w Trojanie i inne).

W Instytucie gościliśmy wielu polskich muzyków światowej rangi, m.in. Leszka Możdżera, Piotra Barona, Zygmunta Krauze, Annę Dytry, Artura Dutkiewicza, Lecha Napierałę, Włodka Pawlika, Adama Makowicza, Stanisława Drzewieckiego i Andrzeja Chorosińskiego, zespoły: Kapela ze wsi Warszawa, Etnomalia, Grupa MoCarta, Motion Trio, Jazzpospolita, Cracow Klezmer Band, Grzech Piotrowski World Orchestra, Trio Andrzeja Jagodzińskiego, i wiele innych.

Instytut Polski w Sofii uczestniczy aktywnie i w corocznych wydarzeniach, takich jak Dzień Języków, Noc Literatury, Sofia Design Week, SOFIA:POETIKI, Sofia Science Week, International Sofia Film Fest i inne.

KURSY JĘZYKA POLSKIEGO

Zapraszamy do nauki języka polskiego! Instytut Polski w Sofii organizuje kursy języka polskiego dla początkujących i zaawansowanych.

Wasze propozycje:

Jeśli macie Państwo sugestie i pomysły dotyczące działalności Instytutu Polskiego serdecznie zapraszamy do skontaktowania się z nami poprzez naszą stronę internetową. Zapraszamy do współpracy.

Pisali o nas:

Kiedy kilka lat temu dowiedzieliśmy się, że Instytut Polski w Sofii może być zamknięty, reakcja bułgarskich intelektualistów była gwałtowna i jednomyślna, co jest zjawiskiem dość rzadkim. Ponieważ wszyscy zrozumieli, że razem z Instytutem Polskim zniknęłyby nie tylko konkretne możliwości spotkań z wybitnymi intelektualistami, lecz również jeszcze inna prawdziwa tradycja europejska, której Instytut jest przykładem. Szczęśliwie Instytut istnieje dalej i jest jednym z najbardziej liczących się uczestników życia kulturalnego w Bułgarii.

Gazeta „Literatura”

Współpraca z Instytutem Polskim w Sofii podsuwa nam pomysł i napawa nadzieją, że będziemy mogli przedstawić publiczności bułgarskiej więcej autorów z takich krajów jak Czechy, Węgry i innych, z którymi tradycyjnie kontakty były intensywne.

Jasen Gjuzelew, direktor Festiwalu SOFIA:POETYKI

Wielka to dla nas satysfakcja, że dzięki współpracy z naszymi partnerami z Instytutu Polskiego w Sofii podczas Sofia Design Week 2012 będziemy mogli zaprezentować wystawę projektowania graficznego Projekt Roku, jak również posłuchać wykładu Tomka Rygalika, jednego z najwybitniejszych polskich projektantów.

Czasopismo „Jeden”

„Na zaproszenie Instytutu Polskiego w Sofii na początku listopada publiczność bułgarska miała wyjątkową możliwość spotkania się z światowej sławy myślicielem prof. Zygmuntem Baumanem i wybitną socjolożką z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Aleksandrą Jasińską-Kanią. (…) Instytut Polski w Sofii zasługuje na specjalne podziękowania za stworzenie takiej możliwości środowiskom naukowym Bułgarii. A o tym, że te środowiska odczuwają ostrą potrzebę takich spotkań świadczyła wypełniona po brzegi Aula Uniwersytetu Sofijskiego”.

Gazeta „Kultura”