5.09.2023 Literatura, Wydarzenia

Po raz pierwszy! Narodowe Czytanie w Izraelu

„Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Zapraszamy 5 września, o godz. 19.00, Biblioteka im. Ady i Edmunda Neunsteinów. Instytutu Polskiego w Tel Awiwie.

Narodowe Czytanie

To coroczna tradycja wspólnego czytania wybranej lektury z kanonu literatury polskiej, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w Polsce i za jej granicami. Pierwsze Narodowe Czytanie zostało zainicjowane w 2012 roku wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Oprócz oczywistych miejsc jak biblioteki i domy kultury, Narodowe Czytanie odbywa się w takich miejscach jak: parki, muzea, skwery, deptaki, szkoły, domy pomocy społecznej, zakłady karne oraz szpitale.

Do tegorocznej edycji Narodowego Czytania dołącza Instytut Polski w Tel Awiwie. Zapraszamy serdecznie do wspólnego czytania ‘Nad Niemnem’ Elizy Orzeszkowej.

„Nad Niemnem” to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książka ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. „Nad Niemnem” cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

Więcej informacji o Narodowym Czytaniu: 2023 Nad Niemnem \ Aktualności \ Inicjatywy \ Narodowe Czytanie \ 2023 Nad Niemnem \ Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

 

Eliza Orzeszkowa polska pisarka epoki pozytywizmu, autorka powieści Nad Niemnem” (1888), nominowana do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1905. Jedna z najwybitniejszych powieściopisarek w okresie polskiego pozytywizmu. Pośród jej dzieł znajduje się: 30 powieści i 120 dramatów i nowel, traktujących o warunkach społecznych okupowanego kraju. Jej powieść Eli Makower (1875) opisuje stosunki Żydów ze szlachtą polską; oraz Meir Ezofowicz (1878), konflikt żydowskiej ortodoksji ze współczesnym liberalizmem. W 1888 roku Orzeszkowa napisała dwie powieści o Niemnie (obecnie część Białorusi): Cham  skupiający się na życiu rybaków; oraz jej najsłynniejsza powieść Nad Niemnem– często porównywana do Pana Tadeusza – podejmująca problematykę polskiej arystokracji na tle porządku politycznego i społecznego. Jej studium o patriotyzmie i kosmopolityzmie ukazało się w 1880 r. Jednolite wydanie jej dzieł ukazało się w Warszawie w latach 1884–1888.

Eliza Orzeszkowa – Życie i twórczość | Artysta | Culture.pl

Nad_Niemnem
Scheduled Literatura Wydarzenia

Zapraszamy na spotkanie literackie on-line z Hilą

Zapraszamy na spotkanie literackie on-line z Hilą Timor-Ashur, izraelską reżyserką filmów dokumentalnych, autorką i dziennikarką, które poświęcone będzie jej powieści pt. „Skórka od chleba”.
12 12.2023 Literatura, Wydarzenia

Dołącz do relacji na żywo z naszego

Following our first episode of the podcast, where we discussed Nicolaus Copernicus and his revolutionary mathematical theory that changed our perception of the universe, on Friday, December 8, we will host at the Polish Institute Tel Aviv a Live Stream event!
08 12.2023 Nauka, Wydarzenia

Wystawa „Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów”. 🗓

Instytut Polski w Tel Awiwie oraz Ambasada RP w Izraelu zapraszają do obejrzenia wystawy „Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów”.
03 12.2023 17 12.2023 Historia, Wydarzenia