6.01.2025 Muzyka

Koncert organowy – Marek Stefański, Agnieszka Radwan-Stefańska

Koncert organowy: Marek Stefański, Agnieszka Radwan-Stefańska (Kraków)

Poniedziałek, 06.01.2025, g.19.00. Wstęp wolny

St. Lambertus Düsseldorf, Stiftsplatz 7, 40213 Duesseldorf

Program koncertu

Marek Stefański

F. d’Agincour (1684-1758) – Suite pour orgue: Plein jeu, Dialogue des Cornets, Basse de Trompette, recit de Nasard, Dialogue du Cromorne, Tierce en taille, Dialogue des Flutes, Fond d’orgue, Fond d’anches (Fugue), Grand jeux (Gigue), Grand Plein jeux

J. Clarke (1674-1707) – Suite of Aires for the theatre (Bearb. C. Stelle-Perkins)

J. Haydn (1732-1809) – Adagio, Andante, Grave , Rondo G-dur („Stuecke fuer Floetenuhr”, Bearb. M. Stefanski)

Feliks Nowowiejski (1877-1946) – „Weihnacht in der uraltenMarienkirche zu Krakau” Op. 31 Nr. 3

Agnieszka Radwan-Stefańska

Feliks Nowowiejski – Polnische Fantasia „Weihnacht in der Wawel-Kathedrale in Krakau” Op. 9 Nr. 1

W.J. Kirkpatrick (1838-1921) -” Singing I go”

L.J.A. Lefebure-Wely (1817-1869) – Sortie

 

Marek Stefański – organista, pedagog, animator życia muzycznego. Urodzony w roku 1969 w Rzeszowie, ukończył studia w krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. Joachima Grubicha, otrzymując w 1994 dyplom z wyróżnieniem. Działalność koncertową rozpoczął na początku studiów, odbywając dwukrotnie jako organista-solista wraz z Krakowskim Akademickim Chórem Organum tournée koncertowe obejmujące większość krajów europejskich. Zwieńczone sukcesami koncerty podczas międzynarodowych festiwali muzyki sakralnej i organowej oraz uzyskane nagrody (m.in. I nagroda w ramach European Forum d’Art Sacre) otworzyły mu drogę do udziału w większości polskich i zagranicznych festiwali muzycznych. W roku 1996 otrzymał stanowisko organisty krakowskiej Bazyliki Mariackiej. Funkcję tę pełnił etatowo do roku 2007.

Od roku 1999 pracuje w Katedrze Organów Akademii Muzycznej w Krakowie, obecnie na stanowisku adiunkta. W roku 2007 obronił w macierzystej uczelni przewód doktorski poświęcony stylom improwizacji w muzyce organowej od XVIII do XX wieku. W roku 2013, na podstawie rozprawy naukowej oraz monografii płytowej poświęconych muzyce organowej kompozytorów krakowskich II połowy XX wieku, uzyskał w Akademii Muzycznej w Krakowie tytuł doktora habilitowanego.

Marek Stefański wystąpił dotychczas z koncertami w większości krajów Europy, w Ameryce Północnej i Południowej oraz Izraelu. Regularnie zapraszany jest na koncerty do Rosji, gdzie stał się jednym z najbardziej znanych zagranicznych organistów. Jest zasłużonym propagatorem polskiej muzyki organowej, szczególnie XX wieku, którą wykonuje równolegle ze sztuką improwizacji organowej. Jego udziałem stały się prawykonania utworów współczesnych polskich kompozytorów, które następnie zarejestrowane zostały jako nagrania archiwalne.

Dokonał także licznych nagrań dla Polskiego Radia, Telewizji Polskiej oraz rozgłośni zagranicznych, jak również nagrań płytowych dla polskich wytwórni fonograficznych DUX, Musicon, Ars Sonora, Fanfara oraz moskiewskiej Art Bene. Po uzyskaniu nominacji do nagrody muzycznej Fryderyk w roku 2006 został członkiem Polskiej Akademii Fonograficznej. Obok solistycznej działalności koncertowej współpracuje z licznymi zespołami chóralnymi oraz wybitnymi wokalistami i instrumentalistami.

W latach 2010/2011 wspólnie z Radio Kraków realizował cykl audycji „Antologia Organów Krakowa”. Wraz z Radiem Rzeszów prezentował na antenie radiowej brzmienie wartościowych organów Podkarpacia. W maju 2016 roku, jako jedyny Europejczyk, reprezentował Stary Kontynent podczas Festiwalu „5 continents – 5 organists” w Seulu w Korei Południowej. Uczestniczył w pracach jury międzynarodowych konkursów organowych w Polsce, Niemczech, Luksemburgu i Rosji.

Jest współzałożycielem i dyrektorem artystycznym Podkarpackiego Festiwalu Organowego oraz Wiosennych Dni z Muzyką Organową w bazylice Jezuitów w Krakowie, pomysłodawcą i współautorem cyklu rozmów „Ukryte sacrum” prezentowanego na antenie Radia Kraków od września 2017 roku.

Od 2017 sprawuje funkcję Wiceprezesa Zarządu Fundacji Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE (www.arsproarte.pl).

W 2019 nakładem Wydawnictwa PETRUS ukazała się książka Organy na krańcach świata – Marek Stefański w rozmowie z Mateuszem Borkowskim, która została uhonorowana Krakowską Książką Miesiąca. Jest twórcą powieści biograficznej Dziedzictwo, o prof. Bronisławie Rutkowskim – twórcy polskiej szkoły organowej.

 

Agnieszka Radwan-Stefańska – organistka; ur. 20 kwietnia 1982, Sosnowiec. Ukończyła Podstawową Szkołę Muzyczną I stopnia w Sosnowcu w klasie fortepianu. Następnie kształciła się w Państwowej Szkole Muzycznej w Krakowie pod kierunkiem Zofii Wiekierek oraz w Państwowym Liceum Muzycznym w klasie organów Aleksandry Gawlik, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. W 2006 ukończyła z wyróżnieniem studia z zakresu gry na organach pod kierunkiem Joachima Grubicha w krakowskiej Akademii Muzycznej, w 2009 – podyplomowe studia zarządzania kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim. Brała udział w wielu kursach mistrzowskich w Polsce i za granicą, prowadzonych przez wybitnych organistów oraz klawesynistów. Dwukrotnie była stypendystką programu Fugato, organizującego organowe kursy mistrzowskie w Bad-Homburg (Niemcy). W 2006 otrzymała stypendium International Summer School w Dartington (Anglia), dzęki czemu kształciła się w klasie mistrzowskiej Davida Titteringtona – organy (Royal Academy, Londyn) oraz Colina Tilney’a – klawesyn (Kanada).

Jest laureatką IV miejsca Ogólnopolskich Przesłuchań Uczniów Klas Organów w Częstochowie (2000) oraz III miejsca na XIV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumii (2002), gdzie również uzyskała wyróżnienie i specjalną nagrodę za najlepsze wykonanie utworu Mariana Sawy.

Agnieszka Radwan-Stefańska koncertuje podczas krajowych i zagranicznych fetiwali organowych; występuje również ze swoim mężem, organistą Markiem Stefańskim. Współpracuje jako akompaniator z wieloma solistami, zespołami kameralnymi oraz chórami. W 2003 brała udział w światowym prawykonaniu kompozycji Tadeusza Machla na troje organów w Leżajsku.

Pracuje w Dziale Promocji Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, realizując projekty artystyczne i naukowe. W latach 2011-2012 współpracowała ze Stowarzyszeniem Artystycznym Piano Classic, biorąc udział w organizacji Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego Królewskiego Miasta Krakowa, a także z Radiem Kraków, m.in. realizując wraz z redaktorem Mateuszem Borkowskim cykl autorskich felietonów „Solo i w duecie” poświęconych muzyce klasycznej (2018-2019). Od 2007 prowadzi management Marka Stefańskiego.

Od 2017 roku pełni funkcję Prezesa Zarządu Fundacji Promocji Kultury i Sztuki Ars pro Arte, której jest twórcą. Fundacja realizuje takie cykliczne wydarzenia, jak Wiosenny Festiwal Organowy w Krakowie, Podkarpacki Festiwal Organowy, Mistrzowskie Recitale Organowe oraz Letni Festiwal Pieniny-Kultura-Sacrum w Krościenku n. Dunajcem – Agnieszka Radwan-Stefańska jest pomysłodawczynią oraz dyrektorem artystycznym tego festiwalu. W 2019 Fundacja Ars pro Arte uzyskała nagrodę Marszałka Województwa Małopolskiego Kryształy Soli „dla najlepszej organizacji pożytku publicznego w kategorii Kultura, Dziedzictwo Narodowe, Tożsamość Regionalna, za całokształt działalności na rzecz promocji, rozwoju oraz propagowanie muzyki klasycznej w wymiarze sakralnym. Za podejmowanie unikatowych inicjatyw artystycznych, łączących sztukę ludową z muzyką sakralną, w szczególności za Letni Festiwal Pieniny-Kultura-Sacrum. Za stwarzanie możliwości środowiskom oddalonym od instytucji kultury, odkrywania piękna muzyki organowej, kameralnej, orkiestrowej i chóralnej w oprawie zabytkowych obiektów sakralnych”.

https://polmic.pl/pl/encyklopedia/osobowe/r/radwan-stefanska-agnieszka

Scheduled ical Google outlook Muzyka

Świąteczna magia dźwięków 🗓

Kwartet Smyczkowy MACV Warszawskiej Opery Kameralnej i goście Joanna Lalek, mezzosopran, Maria Wilgos, teorba
15 12.2024 Muzyka

Polski Weekend Wolności 🗓

Agnieszka Holland, Aga Zaryan, Łukasz Ojdana, Jacek Dehnel
15 11.2024 18 11.2024 Edukacja, Film, Literatura, Muzyka, Program, Sztuka