Wystawa fotografii: Krzysztof Marchlak – BECOMING
14.05. – 17.05.2026
Wernisaż: Czwartek, 14.05.2026, g. 16.00
W ramach festiwalu: Queer Art meets Britney X am D’Haus
Schauspielhaus Düsseldorf , Foyer, Gustaf-Gründgens-Platz 1, 40211 Düsseldorf
https://www.dhaus.de/programm/spielplan/krzysztof-marchlak-becoming/2650/
We współpracy z: Bunkier Sztuki Kraków i festiwalem Queer Art meets Britney X am D’Haus
„Becoming” to wystawa o nieustannym stawaniu się i przemianie w relacji między ciałem a tożsamością. Punktem wyjścia jest ciało jako forma widzialna, dana i materialna oraz tożsamość jako obszar wewnętrzny — zmienny, niejednoznaczny i pozostający w sferze prywatności. Marchlak buduje sytuację napięcia: widzimy cielesność, podczas gdy sens, znaczenie i „ja” pozostają częściowo poza zasięgiem spojrzenia.
Artysta sięga po motywy zakorzenione w europejskiej historii sztuki i kulturze wizualnej — narodziny, odrodzenie, kostium, akt — by czytać je na nowo z perspektywy współczesnego doświadczenia queerowego. Od lat współpracuje z drag queens, podkreślając teatralność ich działań: przyjemność z wcielania się w role, z transformacji, z bycia przez chwilę innym „ja”. Tożsamość nie jest tu stabilną kategorią, lecz polem gry, eksperymentu i wyobraźni.
„Becoming” pokazuje performatywny potencjał ciała — jego zdolność do zmiany, stylizacji i świadomego konstruowania wizerunku. Drag jawi się jako przestrzeń wolności, ekspresji i radości, ale także jako narzędzie refleksji nad tym, jak tożsamość powstaje pomiędzy tym, co widzialne, a tym, co pozostaje intymne i prywatne. Wystawa pokazuje, że doświadczenie bycia to także akt twórczy i źródło przyjemności.
Krzysztof Marchlak (1987) – artysta wizualny pracujący z fotografią, wideo i instalacją. W swojej praktyce podejmuje tematykę cielesności, tożsamości i queerowości. Mieszka i pracuje w Krakowie.