26.01.2018 - 8.07.2018 Historia i Dyskusje, Program, Sztuka

Człowiek w Auschwitz 1941-1943. Więźniowie w portretach Josefa Rosalii Heina

Josef Rosalia Hein, Preisträger des Pfalzpreises für Bildende Kunst, besuchte 2015 das Staatliche Museum Auschwitz-Birkenau. Tief bewegt von der Geschichte und Intensität des Ortes, begann er, seine Eindrücke künstlerisch zu verarbeiten.

Auschwitz-Birkenau jest najbardziej znanym na świecie miejscem niemieckich masowych mordów na Żydach Europy. Na zachodzie Europy natomiast prawie nie znany jest fakt, iż Auschwitz I został zbudowany przez niemieckich nazistów przede wszystkim w celu uwięzienia i wymordowania Polaków, w tym szczególnie polskich elit oraz członków ruchu oporu w ramach niemieckich planów germanizacji Polski latem 1940 roku. Budowę Auschwitz II (Birkenau) zaczęto jesienią 1941. 

W roku 2015 Josef Rosalia Hein, artysta fotograf z Duesseldorfu, odbył podróż do Muzeum Auschwitz-Birkenau, aby zapoznać się z tragiczną historią tego miejsca. Po powrocie, nie mogąc zapomnieć o przeżytych doświadczeniach i wrażeniach postanowił przedstawić je w swój artystyczny sposób. W trakcie intensywnej pracy w swoim atelier w Duesseldorfie stworzył cykl 111 rysunków tuszem oraz instalację video. Podstawą prac stały się dla Heina fotografie więźniów obozu Auschwitz, które z rozkazu Niemców musiał wykonywać dla celów identyfikacyjnych inny więzień Wilhelm Brasse. W centrum rysunków Josefa Heina jest poszczególny człowiek, pojedyncza twarz widziana w kontraście do unifikującego ubioru obozowego, którego celem było zatarcie różnic. Poprzez redukcję całości do czarnego tuszu na białym papierze udało mu się szczególnie podkreślić godność więźniów. 

Prace Josefa Rosalii Heina uzupełnione są o dalsze tablice wystawowe, które wprowadzają w historyczny kontekst kompleksu obozowego Auschwitz oraz w historię powstawania fotografii, w tym prezentowana jest biografia więźnia-fotografa Wilhelma Brasse. Na ekranach komputerowych przedstawione są także biograficzne informacje o portretowanych kobietach i mężczyznach, które można było uzyskać dzięki współpracy z Muzeum Auschwitz. Zdecydowana większość przedstawionych więźniów to Polacy, a także Czesi, Holendrzy oraz osoby niezidentyfikowane. 

Josef Rosalia Hein, urodzony w 1979 roku w Bad Dürkheim, studiował malarstwo i rzeźbę w Akademii Sztuk Pięknych w Kassel, w Sichuan Fine Arts Institute w Chongqing w Chinach oraz w Akademii Sztuk Pięknych w Duesseldorfie. Hein bierze udział w licznych wystawach w Niemczech i poza granicami kraju, w 2012 roku otrzymał Nagrodę Palatynatu w kategorii malarskeij. Artysta żyje i pracuje w Duesseldorfie. 

Wystawie towarzyszy informacyjna broszura, w której opisany jest też obszerny program edukacyjny odbywający się w trakcie wystawy. W ten sposób zarówno Muzeum Pamięci jak i Instytut Polski w Duesseldorfie poszerzają swoją współpracę i własne projekty edukacyjne o dodatkowe treści. 

Człowiek w Auschwitz (1941-1943). Więźniowie w portretach Josefa Rosalii Heina
Mahn- und Gedenkstätte Düsseldorf, Mühlenstraße 29, 40213 Düsseldorf
Czas trwania wystawy: 26.01.2018 – 08.07.2018

from to
Scheduled Historia i Dyskusje Program Sztuka

Dzierganie, łatanie… Nowe życie ubrań! 🗓

Agnieszka Kasztelowicz, Małgorzata Markiewicz, Małgorzata Mirga-Tas, Anne Peschken & Marek Pisarsky, Alke Reeh
23 01.2025 17 04.2025 Sztuka

ÖOÓ – Krzysztof Franaszek, Gereon Krebber 🗓

Skulpturen und Installationen
23 08.2024 31 12.2024 Sztuka

Krakowskie szopki w oknach Düsseldorfu 🗓

Faszinierende Weihnachtstradition in Fenstern. Fascynująca tradycja wigilijna w oknach .
27 11.2024 31 01.2025 Sztuka