Chopin / Konieczny. Śladami Fryderyka Chopina nad Renem
W październiku 2020 w Warszawie miał się odbyć prestiżowy Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w jego XVIII edycji, który organizatorzy z powodu pandemii koronowirusa przesunęli na 2021. Dla Instytutu Polskiego w Düsseldorfie październik pozostanie jednak miesiącem muzyki, podczas którego zabrzmią kompozycje Fryderyka Chopina.
W filmie „Chopin / Konieczny”, śpiewak operowy Łukasz Konieczny przybliża widzom związki polskiego kompozytora z Nadrenią i Niemcami. W jego interpretacji usłyszymy też wybrane pieśni skomponowane przez Chopina do wierszy romantycznych poetów „Precz z moich oczu” Adama Mickiewicza, „Śpiew z mogiły” Wincentego Pola oraz „Hulankę” i „Narzeczonego” do tekstów Stefana Witwickiego. Łukaszowi Koniecznemu akompaniuje na fortepianie Sebastian Breuing. Kulisami filmowego koncertu są sale pałacowe Schloss Benrath w Düsseldorfie. Zdjęcia do filmu kręcone były też na Starówce i Medienhafen, w nowoczesnej dzielnicy Düsseldorfu oraz Kolonii.
Fryderyk Chopin przyjechał do Nadrenii maju w 1834. Młody pianista i kompozytor został zaproszony na Reński Festiwal Muzyczny (Niederrheinisches Musikfest) do Akwizgranu, gdzie wystąpił z koncertem solowym. Festiwal ten był jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych ówczesnej Europy i przyciągał do Nadrenii największe sławy. Po festiwalu, Felix Mendelssohn-Bartholdy, który przyjaźnił się z Chopinem, zaprosił polskiego muzyka na kilka dni do Düsseldorfu. Tutaj Chopin poznał wpływowych miejscowych artystów, malarzy słynnej Malarskiej Szkoły Düsseldorfskiej (Düsseldorfer Malerschule) na czele z Wilhelmem von Schadow. W swoich listach Mendelssohn opisuje pobyt Chopina w Düsseldorfie i fascynację nim, jako kompozytorem i pianistą, nazywając go Paganinim fortepianu.
Pełen podziwu dla talentu muzycznego Chopina był inny niemiecki kompozytor i krytyk muzyczny Robert Schumann, którego polski artysta poznał w 1835 podczas swojej kolejnej wizyty w Niemczech, kiedy odwiedził Lipsk i Drezno. To właśnie Robert Schumann był autorem słynnych słów o Chopinie „Czapki z głów, Panowie. To geniusz.” Klara Schumann należała do wielkich interpretatorek i popularyzatorek jego muzyki. „Jedyna kobieta w Niemczech, która potrafi grać moje utwory”, mówił o niej Chopin.
W Paryżu, gdzie Fryderyk Chopin mieszkał od 1830 aż do swojej śmierci 17.10.1849, często spotykał się z Heinrichem Heinem, niemieckim poetą urodzonym w Düsseldorfie. Widywali się prywatnie u Chopina w domu, bądź na salonach paryskich, na które chętnie obaj byli zapraszani, jako niezastąpione dusze towarzystwa.
Łukasz Konieczny, bas, urodzony w Łodzi. Absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu. W latach 2011-2019 solista Opery Reńskiej w Düsseldorfie. Posiada w swoim repertuarze ponad 50 ról operowych (Bawarska Opera Narodowa Monachium, Théâtre du Capitole Tuluza, Semperoper Drezno). Występuje również systematycznie z repertuarem koncertowym. W obecnym sezonie Łukasz Konieczny występuje w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie m.in. jako Sparafucile Rigoletto Verdiego, Skołuba Straszny Dwór Moniuszki oraz Inkwizytor i Faust Ognisty Anioł Prokofieva, a także jako Polifemo w operze Aci, Galatea e Polifemo Händla w ramach festiwalu Dramma Per Musica. Łukasz Konieczny powróci również gościnnie jako Fafner w Złocie Renu i Siegfriedzie w Operze Reńskiej w Düsseldorfie. Szczegółowe informacje na www.lukaszkonieczny.eu
„Chopin / Konieczny. Śladami Fryderyka Chopina nad Renem” reżyseria Filip Jacobson. Scenariusz i produkcja: Lidia Helena Jansen, Instytut Polski Düsseldorf
Format online, na kanale YouTube w wersji niemieckiej z napisami polskimi i angielskimi, czas trwania: 18 minut