Wystawa „Moi żydowscy rodzice – moi polscy rodzice”
w ramach projektu „Düsseldorf pamięta – 80 lat wyzwolenia i zakończenia II wojny światowej”
23.01.2025 – 28.02.2025
Biblioteka Centralna KAP1, Konrad-Adenauer-Platz 1, Düsseldorf
Wielkoformatowe panele zdjęciowe opowiadają poruszające historie żydowskich dzieci, które zostały przygarnięte i ukryte przez polskie rodziny podczas Holokaustu.
Wystawa „Moi żydowscy rodzice – moi polscy rodzice” powstała z inicjatywy przewodniczącej Stowarzyszenia „Dzieci Holocaustu” w Polsce. Wystawa prezentuje historię dzieci urodzonych z wyrokiem śmierci, które ocalały dzięki bezgranicznej miłości rodziców – tych, którzy je oddali i tych, którzy uznali je za własne. Z Zagłady ocalało w Polsce około pięciu tysięcy z blisko miliona żydowskich dzieci. Wiele z nich znalazło schronienie w polskich rodzinach. Polacy, którzy zaopiekowali się dzieckiem, często później stawali się jego rodzicami. Na ogół fakt adopcji trzymali w tajemnicy, niektórzy wyjawili prawdę przed śmiercią, inni zabrali ją do grobu. Dzieci, wychowane w obcych domach, które uważały za własne, musiały zmierzyć się ze swoją historią i stworzyć tożsamość łączącą utraconą i zyskaną rodzinę. Często latami szukały śladów swoich żydowskich bliskich, nazwisk, dat urodzenia. Ci, którym się to nie udało, ciągle jeszcze mają nadzieję.
Wystawa w ramach upamiętnienia 80-tej rocznicy wyzwolenia nazistowskiego niemieckiego obozu Auschwitz 27 stycznia 1945.
Wystawa została zorganizowana przez Bibliotekę Centralneą KAP1 we współpracy z Towarzystwem współpracy chrześcijańsko-żydowskiej e.V., Mosaik e.V. Düsseldorf, Instytutem Polskim w Düsseldorfie, Respekt und Mut i Rosa-Luxemburg-Stiftung.