








Oczy wojny – Wystawa fotograficzna
24 lutego 2022 roku narodziła się nowa historia. Od trzech lat obserwujemy wydarzenia, które zmieniają historię nie tylko Ukrainy i Rosji, ale także Polski, Europy i świata.
Polscy fotografowie i dziennikarze dokumentują tę historię, ukazując zarówno rosyjskie działania wojenne przeciwko Ukraińcom, exodus uchodźców, jak i codzienne życie w strefie wojny. Stanowią najliczniejszą grupę wśród zagranicznych korespondentów i są autorami tysięcy zdjęć. To właśnie dzięki ich pracy wojna w Ukrainie jest tak widoczna dla ludzi nawet w odległych zakątkach świata. Nie jawi się jako konflikt na końcu świata, lecz jako rzeczywista, głęboko współodczuwana tragedia.
Ta historia zmienia także Polskę na wielu płaszczyznach – od demografii i przemian społecznych po kwestie polityczne. Jednocześnie jednak wojna stopniowo dla nas, obywateli wolnego świata, powszednieje, przywykamy do niej. Wybrane zdjęcia – najbardziej reprezentatywne i wyraziste – ujęte w formie wystawy tworzą opowieść o wojnie w Ukrainie. Jako materialne świadectwa tego konfliktu mogą ponownie poruszyć coraz bardziej obojętną opinię publiczną.
Wystawa będzie prezentowana w Instytucie Polskim w Düsseldorfie od 26 marca do 26 września 2025 roku.
Autorami 12 prezentowanych fotografii są zarówno wybitni polscy fotografowie, nagradzani na najważniejszych konkursach fotograficznych takich jak World Press Photo i Pictures of The Year, m.in. Wojciech Grzędziński, Marek Berezowski, Tomasz Lazar jak i wielu innych pracujących na wojnie w Ukrainie. Wystawę dopełnią opisy wojennych, osobistych przeżyć fotografów, przedstawione przez Magdalenę Rigamonti.
Kuratorka: Ewa Meissner
Autorka tekstów: Magdalena Rigamonti
Projekt graficzny: Maciej Jabłoński
Producent: Jarosław Włodarczyk / Press Club Polska
Fotografowie: Patryk Jaracz, Agata Grzybowska, Jędrzej Nowicki, Tomasz Lazar, Maciek Nabrdalik, Maciej Stanik, Wojciech Grzędziński, Marek M. Berezowski.
Partnerzy prezentacji wystawy w Instytucie Polskim w Düsseldorfie: Konsulat Generalny Rzeczpospolitej Polskiej w Kolonii i Konsulat Generalny Ukrainy w Düsseldorfie.