15.11.2024 Aktualności, Galeria, Historia, Kino, Literatura, Muzyka, Teatr

Uroczystość wręczenia polskich odznaczeń państwowych

15 listopada br. w siedzibie Ambasady RP w Sofii odbyła się uroczystość wręczenia polskich odznaczeń państwowych. Odznaczenia zostały przyznane:

– 7 obywatelom Bułgarii zasłużonym dla rozwijania polsko-bułgarskiej współpracy kulturalnej oraz popularyzację polskiej kultury i sztuki a także

– 4 obywatelom Polski zasłużonym dla działalności na rzecz środowiska polonijnego w Republice Bułgarii.

 

Złote Krzyże Zasługi z rąk Ambasadora RP Macieja Szymańskiego odebrali:

 

Pani prof. Diljana Denczewa – językoznawczyni, polonistka, wydawca, wykładowczyni praktycznej nauki języka polskiego, historii ogólnej, stylistyki, pragmatyki i gramatyki opisowej języka polskiego, a także praktyki przekładu na polonistyce na Wydziale Filologii Słowiańskich Uniwersytetu im. św. Klemensa Ochrydzkiego w Sofii od ponad 30 lat, inicjatorka wydania polsko-bułgarskiego słownika medycznego z terminologią łacińską, tłumaczka znanych i nagradzanych współczesnych autorów polskich. Uczestniczka wielu krajowych i międzynarodowych konferencji naukowych slawistycznych i językoznawczych. Publikuje w tygodniku literackim „Literaturen Westnik” (Gazeta Literacka) przekłady utworów polskiej literatury pięknej. Od wielu lat współpracuje aktywnie z Instytutem Polskim w Sofii, popularyzując język polski, polską literaturę i kulturę.

Pan Bogdan Gliszew – aktor, tłumacz literatury polskiej na język bułgarski. Absolwent Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej i Filmowej w Sofii (1973). Związany z teatrem „Sofia”, z którym odbył liczne tournée w Bułgarii i za granicą. Od ponad czterdziestu lat utrzymuje stały kontakt z Instytutem Polskim, promując polską literaturę, dramaturgię i polską kulturę. Recytował wiersze i czytał fragmenty prozy podczas spotkań literackich i promocji książek polskich autorów w przekładzie na język bułgarski. Publikował w bułgarskich pismach literackich i teatralnych teksty m.in. Sławomira Mrożka, Jerzego Grotowskiego, Tadeusza Kantora, Andrzeja Wajdy, Zbigniewa Osińskiego.

Prof. Bożydar Jonow – artysta plastyk, mistrz plakatu, autor fresków i witraży; były rektor Akademii Sztuk Pięknych w Sofii. Jeden z założycieli Zrzeszenia Międzynarodowego Triennale Plakatu Scenicznego w Sofii (MTPSS) i jego przewodniczący od momentu jego powstania w 1995 r. Współinicjator praktyki zapraszania wybitnych przedstawicieli polskiej szkoły plakatu do składu międzynarodowego jury i organizator wystaw i wykładów polskich artystów w Akademii Sztuk Pięknych w Sofii. Na przestrzeni lat pomysłodawca wystaw, eksponujących projekty wybitnych mistrzów polskiego plakatu, autor okolicznościowego plakatu oraz zaproszenia na wystawę „Plakaty 30 polskich i 30 bułgarskich artystów” z okazji 60-lecia Instytutu Polskiego w Sofii.  Współorganizator konkursów plakatu, związanych z ważnymi rocznicami –  200. rocznicy urodzin Chopina w 2010 r., 70. rocznicy Instytutu Polskiego w Sofii. Jeden z organizatorów i realizatorów wystawy „Polska szkoła plakatu: P jak Polska, P jak plakat”.

Prof. dr hab. Elena Karalijska-Trapkowa – pianistka, wykładowczyni śpiewu kameralnego w Akademii  Muzycznej im. Panczo Władigerowa w Sofii. Znawczyni twórczości pieśniowej Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina i Mieczysława Karłowicza. Obroniła doktorat „Stanisław Moniuszko. Muzykalno-poetycka obrazowość, stylistyczne i interpretacyjne osobliwości w jego twórczości pieśniarskiej”, promocja którego  w postaci monografii i koncertu pieśni Stanisława Moniuszki odbyła się w Instytucie Polskim. Od wielu lat aktywnie promuje polską muzykę, organizując regularne koncerty studentów śpiewu w Instytucie Polskim w Sofii z polskim programem, jak również w ramach renomowanych bułgarskich festiwali muzycznych i z okazji ważnych polskich rocznic.  

Prof. dr hab. Kamelia Nikolowa – teatrolożka, badaczka i krytyczka teatralna, profesor w zakresie historii teatru bułgarskiego i europejskiego, kierowniczka Katedry Wiedzy o Teatrze i wykładowczyni w Narodowej Akademii Sztuki Teatralnej i Filmowej  w Sofii, pracownik naukowy Instytutu Badań Sztuki Bułgarskiej Akademii Nauk. Szczególne miejsce w jej dorobku naukowym zajmują badania nad historią teatru polskiego i jego związkami z europejską praktyką teatralną, w szczególności z bułgarską sceną teatralną. W swojej pracy dydaktycznej na przestrzeni lat organizowała wykłady, seminaria, warsztaty, dyskusje i konferencje poświęcone wielkim reformatorom teatru polskiego, sztuce dramatycznej, jak również współczesnym polskim twórcom teatralnym. Prof. Kamelia Nikolova od wielu lat współpracuje aktywnie z Instytutem Polskim w Sofii, popularyzując polski teatr, współorganizując wydarzenia m.in. z okazji Roku Teatru Polskiego (2015), promocje bułgarskich wydań antologii współczesnego polskiego dramatu oraz sztuk dla dzieci i młodzieży, warsztaty teatralne z udziałem polskich twórców oraz projekcje sztuk teatralnych. Badaczka jest także autorką przeglądu teatralnego w czasopiśmie literackim „Literaturen Westnik”, w którym przybliża bułgarskiemu czytelnikowi zagadnienia polskiej sceny teatralnej.

Dr hab. Anżela Toszewa – bułgarska pianistka, była przewodnicząca Towarzystwa Chopinowskiego w Bułgarii. Z Instytutem Polskim w Sofii (IPS) związana od 1992 r. Jest miłośniczką polskiej i węgierskiej tradycji pianistycznej od czasów studiów w Akademii Muzycznej. Jej repertuar, oprócz tradycyjnych utworów Chopina, uwzględnia także bogate doświadczenie artystki w prezentowaniu twórczości wielu współczesnych polskich kompozytorów, m. in. Pawła Szymańskiego, Hanny Kulenty, Pawła Mykietyna, Andrzeja Kurylewicza oraz Zygmunta Krauzego. Inicjatorka Minifestiwalu Chopinowskiego we współpracy z IPS, Goethe Institut i Filharmonią Sofijska i licznych koncertów młodych wykonawców bułgarskich z polskim programem. Brała aktywny udział w obchodach Roku Chopinowskiego w Bułgarii.   Za wkład w promocję muzyki Fryderyka Chopina w Bułgarii podczas Roku Chopina 2010 dr. hab. Anżela Toszewa wyróżniona została dyplomem honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Srebrny Krzyż Zasługi z rąk Ambasadora RP M. Szymańskiego odebrała:

 

Albena Spasowa – wykładowczyni w Akademii Sztuk Pięknych w Sofii. Współzałożycielka Międzynarodowego Triennale Plakatu Scenicznego w Sofii i członkini jego Komitetu Organizacyjnego. Autorka i współautorka wyborów ponad 70 specjalistycznych wydawnictw,  w tym publikacji nt. sztuki polskiego plakatu – „Wielcy mistrzowie polskiego plakatu” oraz wydanego z okazji 60-lecia Instytutu Polskiego w Sofii w 2009 r. albumu „Polski plakat”. Od 1995 r. współinicjatorka praktyki zapraszania wybitnych przedstawicieli polskiej szkoły plakatu do składu międzynarodowego jury i organizator wystaw i wykładów polskich artystów w Akademii Sztuk Pięknych w Sofii. Współorganizatorka konkursów plakatu, związanych z ważnymi rocznicami –  200. rocznicy urodzin Chopina w 2010 r., 70. rocznicy Instytutu Polskiego w Sofii, kuratorka wystawy „Polska szkoła plakatu: P jak Polska, P jak plakat”.  Autorka wielu artykułów, publikacji i wywiadów, poświęconych polskiej grafice i sztuce plakatu.  

 

Za zasługi w działalności na rzecz środowiska polonijnego w Republice Bułgarii Srebrne Krzyże Zasługi odebrali:

 

Pani Dorota Fater – Dyrektorka Szkoły Polskiej w Sofii oraz jedna z najbardziej aktywnych działaczek polonijnych w Sofii. Od 2008 r. zaangażowana w pracę społeczną na rzecz dzieci i młodzieży polonijnej w Bułgarii poprzez realizację przedsięwzięć i projektów polonijnych. Dzięki swojej wytrwałości i empatii wniosła nieoceniony wkład w rozwój Szkoły, która stała się nie tylko miejscem nauki, ale i domem polskości.

Ks. Jarosław Antoni Babik – Od ponad 13 lat posługuje duszpastersko bułgarskiej Polonii. Organizator wielu uroczystości kościelnych, narodowych i patriotycznych. Prowadzi katechezę dla dzieci i młodzieży w Szkole Polskiej im. Władysława Warneńczyka przy Ambasadzie. Współpracuje z Ambasadą RP przy organizacji różnorodnych wydarzeń jednoczących bułgarską Polonię zarówno kulturalnych, jak i patriotycznych. Współpracuje z Konsulem RP w zapewnianiu opieki potrzebującym Polakom czasowo i na stałe przebywającym w Bułgarii, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej. Udziela noclegu, zapewnia wyżywienie, pomaga w powrocie do kraju, odwiedza więźniów, pomaga w umożliwieniu kontaktu z rodziną, czy w znalezieniu adwokata, udziela pomocy finansowej lub materialnej.

Pani Żaneta Ewa Pawłowicz – od ponad 20 lat pracuje jako lektor języka polskiego na podstawie skierowania MENiS, w tym 15 lat na Uniwersytecie Sofijskim im. Świętego Klemensa z Ochrydy. Jej zaangażowanie w promocję polskiej kultury i języka daleko wykracza poza jej obowiązki zawodowe. Z własnej inicjatywy organizuje nadprogramowe zajęcia, warsztaty językowe i seminaria dla studentów, realizuje innowacyjne projekty dydaktyczno-naukowe. Stworzyła wspaniałe zaplecze Gabinetu Polonistycznego na Uniwersytecie Sofijskim, który pełni dla polonistów rolę centrum życia kulturalno-naukowego.

Ks. Michał Szlachciak – Od 12 lat mieszka na stałe w Bułgarii, gdzie zapewnia opiekę duszpasterską Polakom przebywającym na stałe i czasowo w Bułgarii. Bardzo zaangażowany w działalność polonijną. Współuczestniczył w tworzeniu i w działalności ośrodka polonijnego w Burgas na terenie parafii, gdzie działa szkółka niedzielna j. polskiego. Udostępnia bezpłatnie pomieszczenia parafialne na potrzeby dyżurów konsularnych i spotkań polonijnych. Regularnie uczestniczy w wydarzeniach organizowanych przez Polonię, w szczególności w spotkaniach rocznicowych, odprawia nabożeństwa o charakterze patriotycznym.

 

Ordery i odznaczenia nadawane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej są najwyższym wyróżnieniem zasług cywilnych i wojskowych położonych w czasie pokoju lub wojny dla chwały i rozwoju Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Wszystkim odznaczonym serdecznie gratulujemy!

 

Scheduled Aktualności Galeria Historia Kino Literatura Muzyka Teatr