Otwarcie wystawy dokumentalnej „80. rocznica Zbrodni Katyńskiej” oraz projekcja filmu „Katyń” Andrzeja Wajdy
17 września, czwartek, godz. 18.00
Instytut Polski w Sofii, ul. „Weslec” 12, wstęp wolny
Współorganizatorzy: Ambasada RP w Sofii i Muzeum Katyńskie – Oddział Martyrologiczny Wojska Polskiego
Z okazji przypadającej w tym roku 80. rocznicy mordu katyńskiego zapraszamy Państwa na otwarcie przejmującej wystawy dokumentalnej przygotowanej przez Muzeum Katyńskie – Oddział Martyrologiczny Wojska Polskiego. Ekspozycję tworzy rys historyczny najważniejszych wydarzeń – od zapadnięcia tragicznej „decyzji katyńskiej” w marcu 1940, do odkrycia masowych grobów wiosną 1943 roku. Przedstawia ona również portrety ofiar, polskich oficerów, jak i późniejsze lata fałszerstw komunistycznej propagandy. Uwieńczeniem wieczoru będzie pokaz filmu wybitnego polskiego reżysera Andrzeja Wajdy „Katyń”.
Zbrodnia Katyńska – w kwietniu i maju 1940 r. NKWD zrealizowało operację nazwaną potem katyńską, rozstrzeliwując w Lesie Katyńskim, Charkowie i Kalininie (obecnie Twer) 21 860 polskich jeńców wojennych i więźniów. Przez 50 lat (1940–1990) władze ZSRR zaprzeczały swojej odpowiedzialności. 13 kwietnia 1990 roku oficjalnie przyznały, że była to „jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu”.
Muzeum Katyńskie – Oddział Martyrologiczny Wojska Polskiego jest miejscem pamięci o ponad 22 tysiącach ofiar i pierwszą w świecie placówką martyrologiczno-muzealno-badawczą będąca swoistym dowodem zbrodni wojennych, ludobójstwa, przeciwko ludzkości oraz przeciwko pokojowi dokonanych na bezbronnych obywatelach Rzeczpospolitej Polskiej.
„Katyń” (118’, napisy w języku bułgarskim) to polski film wojenny z 2007 roku w reżyserii Andrzeja Wajdy na podstawie noweli filmowej Andrzeja Mularczyka. Akcja rozciąga się od roku 1939 do pierwszych lat powojennych i skupia się na losach kobiet, które czekają na powrót swych pełniących służbę oficerską krewnych oraz mężów. Film był nominowany do Oscara w kategorii: najlepszy film obcojęzyczny.
Andrzej Wajda (ur. 6 marca 1926, zm. 9 października 2016) jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich reżyserów oraz współtwórca polskiej szkoły filmowej Za zasługi dla rozwoju kinematografii był wielokrotnie nagradzany, między innymi w 2000 roku otrzymał Nagrodę Akademii Filmowej (Oscara) za całokształt twórczości.
* Wydarzenie odbędzie się zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia Bułgarii w zakresie zwalczania epidemii COVID-19: obłożenie do 50%, zachowanie odległości fizycznej 1,5 m, obowiązkowe maseczki oraz dezynfekcja rąk przy wejściu do sali.