17.09.2020 Aktualności, Historia

Otwarcie wystawy dokumentalnej „80. rocznica Zbrodni Katyńskiej” oraz projekcja filmu „Katyń” Andrzeja Wajdy

17 września, czwartek, godz. 18.00

Instytut Polski w Sofii, ul. „Weslec” 12, wstęp wolny

Współorganizatorzy: Ambasada RP w Sofii i Muzeum Katyńskie – Oddział Martyrologiczny Wojska Polskiego

Z okazji przypadającej w tym roku 80. rocznicy mordu katyńskiego zapraszamy Państwa na otwarcie przejmującej wystawy dokumentalnej przygotowanej przez Muzeum Katyńskie – Oddział Martyrologiczny Wojska Polskiego. Ekspozycję tworzy rys historyczny najważniejszych wydarzeń – od zapadnięcia tragicznej „decyzji katyńskiej” w marcu 1940, do odkrycia masowych grobów wiosną 1943 roku. Przedstawia ona również portrety ofiar, polskich oficerów, jak i późniejsze lata fałszerstw komunistycznej propagandy. Uwieńczeniem wieczoru będzie pokaz filmu wybitnego polskiego reżysera Andrzeja Wajdy „Katyń”.

Zbrodnia Katyńska – w kwietniu i maju 1940 r. NKWD zrealizowało operację nazwaną potem katyńską, rozstrzeliwując w Lesie Katyńskim, Charkowie i Kalininie (obecnie Twer) 21 860 polskich jeńców wojennych i więźniów. Przez 50 lat (1940–1990) władze ZSRR zaprzeczały swojej odpowiedzialności. 13 kwietnia 1990 roku oficjalnie przyznały, że była to „jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu”.

Muzeum Katyńskie – Oddział Martyrologiczny Wojska Polskiego jest miejscem pamięci o ponad 22 tysiącach ofiar i pierwszą w świecie placówką martyrologiczno-muzealno-badawczą będąca swoistym dowodem zbrodni wojennych, ludobójstwa, przeciwko ludzkości oraz przeciwko pokojowi dokonanych na bezbronnych obywatelach Rzeczpospolitej Polskiej.

„Katyń” (118’, napisy w języku bułgarskim) to polski film wojenny z 2007 roku w reżyserii Andrzeja Wajdy na podstawie noweli filmowej Andrzeja Mularczyka. Akcja rozciąga się od roku 1939 do pierwszych lat powojennych i skupia się na losach kobiet, które czekają na powrót swych pełniących służbę oficerską krewnych oraz mężów. Film był nominowany do Oscara w kategorii: najlepszy film obcojęzyczny.

Andrzej Wajda (ur. 6 marca 1926, zm. 9 października 2016) jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich reżyserów oraz współtwórca polskiej szkoły filmowej Za zasługi dla rozwoju kinematografii był wielokrotnie nagradzany, między innymi w 2000 roku otrzymał Nagrodę Akademii Filmowej (Oscara) za całokształt twórczości.

* Wydarzenie odbędzie się zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia Bułgarii w zakresie zwalczania epidemii COVID-19: obłożenie do 50%, zachowanie odległości fizycznej 1,5 m, obowiązkowe maseczki oraz dezynfekcja rąk przy wejściu do sali.

Scheduled Aktualności Historia

Antoni Libera “Madame” 🗓

Dyskusyjny Klub Książki - zapraszamy do rozmowy przy herbacie o polskich książkach.
29 04.2021 Aktualności, Literatura

Otwarcie wystawy dokumentalnej “Konstytucja 3 maja 1791

230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
27 04.2021 Aktualności, Historia

Online promocja wielotomowej publikacji naukowej Instytutu Slawistyki

Rozmowa na temat wkładu polskiej humanistyki i znaczenia społecznego publikacji z polskimi i bułgarskimi badaczami oraz uczestnikami projektu.
22 04.2021 Aktualności, Historia, Literatura