14.05.2019 Literatura, Wydarzenia

Udział Instytutu Polskiego w VIII Nocy Literatury 2019

Przyjdź posłuchać jak aktorka Margarita Chlebarowa i poeta Rumen Kisjow czytają fragmenty z bułgarskiego wydania tomu „Siódmy anioł. Proza poetycka” Zbigniewa Herberta (wyd. petyckie „Da”, Sofia, 2019, tłumaczenie: Zdrawko Kisjow)

Zebrane w tomie prozy poetyckie pochodzą ze zbioru „Hermes, pies i gwiazda” Zbigniewa Herberta. Są one w dużej mierze opowiastkami o naturze istot i rzeczy. Utrzymane w tonie lekkim i żartobliwym, ukazują zarazem inne oblicze Poety.

Zbigniew Herbert (1924-1998) – poeta i eseista, autor utworów dramatycznych i słuchowisk, pisarz o wielkim dorobku, wyjątkowym autorytecie artystycznym i moralnym, o biografii tragicznie uwikłanej w historię XX w. Jest laureatem wielu polskich i zagranicznych nagród literackich. Należy do najczęściej tłumaczonych polskich pisarzy. Jako poeta debiutował w 1950, jednak pierwszą książkę poetycką (Struna światła) wydał dopiero w 1956 roku. Autor 18 tomów z poezją, książek eseistycznych („Barbarzyńca w ogrodzie” (1962, bułgarskie wydanie…) i „Martwaj natura z wędzidłem” (1993, bułgarskie wydanie …) i 6 utworów dramaturgicznych. Jego wiersze były tłumaczone na język angielski, włoski, czeski, holenderski, szwedzki i bułgarski. Laureat m.in. Nagrody im. Nikolausa Lenaua (1965), nagrody im. Herdera (1973) i nagrody im. Petraki (1978).

Program Nocy Literatury na www.noshtnaliteraturata.bg

 

15 maja, środa, godz. 18:00 – 22:00
Galeria Art.-36, ul. Slawianska nr 40, wstęp wolny
We współpracy z Urzędem Miasta Sofii i EUNIC Cluster Bulgaria

Scheduled Literatura Wydarzenia

Olga Tokarczuk “Podróż ludzi Księgi” 🗓

Dyskusyjny Klub Książki - zapraszamy do rozmowy przy herbacie o polskich książkach.
30 06.2021 Aktualności, Literatura

Wieczór poetycko-muzyczny poświęcony twórczości Cypriana Kamila Norwida

W wykonaniu pianistki prof. Mileny Mołłowej, skrzypaczki Zornicy Ilarionowej oraz aktora Rusiego Czanewa. W ramach Festiwalu „Sofijskie Tygodnie Muzyczne”.
24 06.2021 Aktualności, Historia, Literatura, Muzyka

Prezentacja bułgarskiego wydania III tomu publikacji „Polskie

Książkę przedstawi dr Aleksander Grebenarow, prezes Macedońskiego Instytutu Naukowego w Sofii, Nikołaj Poppetrow z Instytutu Badań Historycznych BAN i Julian Bożkow, tłumacz publikacji.
17 06.2021 Aktualności, Historia, Literatura