19.10.2019 Aktualności, Wydarzenia Пловдив

Płowdiw: Polskie spektakle “Druga natura” i “Witajcie/Welcome” 🗺

W programie One Dance Week 2019 – Fokus Polska

Płowdiw
19 października, sobota, godz. 17:00
Galeria „SKLAD”, ul. Ekzarh Josif 16

We współpracy z Instytutem Polskim w Sofii

 

“Druga natura” Agaty Siniarskiej i Karoliny Grzywnowicz

Punktem wyjścia dla projektu „Druga natura” jest życie i twórczość Poli Nireńskiej, polskiej Żydówki, tancerki i choreografki, która nigdy nie wyzbyła się traumy Holokaustu. W 1949 r. wyemigrowała ona do Stanów Zjednoczonych i osiadła w Waszyngtonie, gdzie do śmierci była powszechnie uznawana za wiodącą choreografkę i wykonawczynię tańca współczesnego w mieście.
Wpisując doświadczenie biograficzne Poli Nireńskiej w szeroki kontekst środowiskowej historii zagłady, artystka zwraca uwagę na trwanie w otaczającym krajobrazie eko-świadków przeszłej przemocy, trwałość praktyk przemocy wobec natury oraz współczesną eksploatację środowiska.

Zagłada, która dla człowieka stała się doświadczeniem granicznym, również dla środowiska naturalnego okazała się wydarzeniem przełomowym. Natura jest dziś świadkiem i przedmiotem ludzkich destrukcyjnych aspiracji. Autorzy „Drugiej natury” porównują niszczenie środowiska do współczesnej zagłady. W ich projekcie choreografia staje się cielesnym sposobem uprawiania historii. Kontekstem dla tej opowieści będzie instalacja-ogród. Rośliny w niej występujące będą poddane praktykom znanym z czasu Zagłady np. selekcji i porządkowaniu, które są nieuchronnie wpisane w tworzenie ogrodu, czy wyborowi poszczególnych gatunków.

 

Płowdiw
19 października, sobota, godz. 20.00
Dom Kultury „Boris Hristow

We współpracy z Instytutem Polskim w Sofii

 

“Witajcie/Welcome” – spektakl autorski Aurory Lubos

Kolejne artystyczne działanie w dotykającej wszystkich sprawie imigrantów.
Autorka mówi: “Interesuje mnie człowiek ten, co bezpieczny, ale niechętny do przyjmowania innych, którzy uciekają przed wojną, konfliktem, opresjami, śmiercią, głodem. Interesuje mnie sytuacja konfliktu, zagrożenia, cierpienia. I co ten najedzony, zadowolony, zachodnioeuropejski człowiek czułby w takim miejscu, co czułby do ludzi, których rzeczywistością codzienną jest walka o życie”.

Aurora Lubos – niezależna artystka i performerka, związaną z gdańską i brytyjską sceną tańca współczesnego. Na koncie ma kilka autorskich spektakli solowych, instalacji /performansów i animacji. Od 2000 roku jest aktorką prestiżowego brytyjskiego teatru Vincent Dance Theatre, z którym występowała w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, we Włoszech, Niemczech, Hiszpanii i Szkocji.

W ramach projektu Instytutu Adama Mickiewicza „Terytoria choreografii – nowe szlaki awangardy”, który jest częścią East European Performing Arts Platform i wieloletniego programu Niepodległa 2017-2022.

 

18 października, piątek, w godzinach 16:30 – 18:30, Aurora Lubos poprowadzi warsztaty. Zapisy na: hello@onedanceweek.com

Scheduled Aktualności >Wydarzenia
Пловдив Map

Joanna Gierak-Onoszko „27 śmierci Toby’ego Obeda” 🗓

Dyskusyjny Klub Książki - zapraszamy do rozmowy przy herbacie o polskich książkach.
26 05.2022 Aktualności, Literatura

High-Level International Donors’ Conference for Ukraine –

Министър-председателите Матеуш Моравецки и Магдалена Андерсон организират донорска конференция във Варшава.
05 05.2022 Aktualności

ECSO Cyber Investors Days in Poland 🗓

The European Cyber Security Organisation (ECSO) together with #CyberMadeInPoland and the Kosciuszko Institute organise Polish edition of the Cyber Investor Days, which will take place as part of the CYBERSEC Forum / EXPO 2022 event on May 17-18 in Katowice.
26 04.2022 Aktualności