7.11.2019 Literatura, Wydarzenia

Prezentacja książki „Siódmy anioł. Proza poetycka” Zbigniewa Herbertа

(wyd. „Da”, Sofia, 2019, tłum.: Zdrawko Kisjow)

 

Moderator spotkania: Sylwia Czolewa, dziennikarka, poetka, wydawczyni książki. Z udziałem Romana Kisjowa, syna poety Zdrawko Kisjowa, autora ilustracji zawartych w bułgarskim wydaniu książki.

Książkę przedstawi: prof. Kalina Bachnewa, literaturoznawczyni, autorka obszernego posłowia, wykładowczyni historii literatury polskiej na Uniwersytecie im. św. Klemensa Ochrydzkiego w Sofii.

Zebrane w tomie „Siódmy anioł” prozy poetyckie pochodzą ze zbioru „Hermes, pies i gwiazda” Zbigniewa Herberta, który ukazał się w 1957 r. Znaczna ich część traktuje o przedmiotach, do których poeta ma bardzo osobisty stosunek. Są one w dużej mierze opowiastkami o naturze istot i rzeczy. Utrzymane w tonie lekkim i żartobliwym, ukazują zarazem inne oblicze Poety.

Zbigniew Herbert (1924-1998) – poeta i eseista, autor utworów dramatycznych i słuchowisk, pisarz o wielkim dorobku, wyjątkowym autorytecie artystycznym i moralnym, o biografii tragicznie uwikłanej w historię XX w. Jest laureatem wielu polskich i zagranicznych nagród literackich. Należy do najczęściej tłumaczonych polskich pisarzy. Jako poeta debiutował w 1950, jednak pierwszą książkę poetycką (“Struna światła”) wydał dopiero w 1956 roku. Autor 18 tomów z poezją, książek eseistycznych: “Barbarzyńca w ogrodzie” (1962, bułgarskie wydanieр 2000) i “Martwa natura z wędzidłem” (1993, bułgarskie wydanie 2008) i 6 utworów dramaturgicznych. Jego wiersze były tłumaczone na język angielski, włoski, czeski, holenderski, szwedzki i bułgarski. Laureat m.in. Nagrody im. Nikolausa Lenaua (1965), nagrody im. Herdera (1973) i nagrody im. Petrarki (1978).

Scheduled Literatura Wydarzenia

Tadeusz Różewicz: bułgarska mozaika 🗓

Dyskusja literacka poświęcona przekładom, badaniom oraz bułgarskiej recepcji twórczości Tadeusza Różewicza z udziałem wykładowców literatury polskiej, tłumaczy oraz twórców numeru „Literaturen Westnik” poświęconego dorobkowi bułgarskiej polonistyki na temat twórczości Tadeusza Różewicza.
25 11.2021 Aktualności, Historia, Literatura

Wit Szostak „Sto dni bez słońca“ 🗓

Dyskusyjny Klub Książki - zapraszamy do rozmowy przy herbacie o polskich książkach.
24 11.2021 Aktualności, Literatura