25.11.2019 - 30.11.2019 Kino, Wydarzenia

Burgas: KINOTEKA (25-30.11.2019)

Program „Nowe polskie kino”

Burgas
25 – 30 listopada 2019
Centrum Kultury „Morsko kazino ”, Park Primorski, wstęp wolny

 

25 listopada, poniedziałek, godz. 18:00

„Wałęsa. Człowiek z nadziei” – reż Andrzej Wajda (2013, 110 min.), z bułgarskimi napisami

Scenariusz – Janusz Głowacki
Zdjęcia – Paweł Edelman.

Film był polskim kandydatem do Oscara.

Występują: Robert Więckiewicz, Agnieszka Grochowska, Maciej Stuhr, Mirosław Baka, Zbigniew Zamachowski.

Polska, lata 80, czas „Solidarności”. Zdobywca Oscara Andrzej Wajda przedstawia historię wielkich przemian, która przetoczyła się nie tylko przez zebrania partyjne, wiece i Okrągły Stół, ale także przez jedno z mieszkań na gdańskim osiedlu. Reżyser wdzierając się w prywatność, nawet intymność związkowego przywódcy próbuje uchwycić fenomen przemiany prostego, skupionego na codzienności człowieka w charyzmatycznego przywódcę. To opowieść o mężu, ojcu, prostym robotniku, który wyzwolił ukryte w sercach milionów ludzi marzenie o wolności.

 

26 listopada, wtorek, godz. 18:00

“Krew Boga” – reż. Bartosz Konopka (2018, 100’), z bułgarskimi napisami

Wczesne średniowiecze. Na ostatnią pogańską wyspę, cudem uniknąwszy śmierci, dociera rycerz Willibrord. Okrutnie doświadczony przez los, lecz twardo stąpający po ziemi wojownik, już dawno zginąłby, gdyby nie pomoc Bezimiennego – pełnego ideałów chłopaka, skrywającego przed światem prawdziwą tożsamość. Pomimo różnic w światopoglądzie i podejściu do religii, mężczyźni zostają towarzyszami podróży. Kontynuują wędrówkę połączeni wspólnym celem – chcą odnaleźć i ochrzcić ukrytą w górach osadę pogan. Chociaż chrystianizacja mieszkańców to jedyny sposób, by uchronić ich przed zbliżającą się zagładą, misję bohaterów spróbują zatrzymać kapłan pogan oraz ich wódz, Geowold. Ich działania wystawiają poglądy obcych na wielką próbę. Jednak w ostatnim bastionie „starej wiary” Willibrord i Bezimienny mogą liczyć na nieoczekiwanego sojusznika. Jest nim Prahwe – charyzmatyczna córka Geowolda. Wkrótce miłość skonfrontuje się z nienawiścią, dialog z przemocą, szaleństwo z zasadami, a wielu będzie musiało zginąć…

 

27 listopada, środa, godz. 18:00

“Kamerdyner” – reż. Filip Bajon (2018, 113’), z bułgarskimi napisami

28 listopada, czwartek, godz. 18:00

“Jeszcze dzień życia” – reż. Raul de la Fuente i Damian Nenov (2018, 85’), z bułgarskimi napisami

Film oparty jest na książce Ryszarda Kapuścińskiego pod tym samym tytułem. To historia reportera szukającego prawdy o wojnie, oraz o jego śmiertelnie niebezpiecznej podróży przez Angolę. Akcja rozgrywa się w 1975 r. w tym szarpanym wojną kraju. Podczas wyprawy Kapuściński zdaje sobie sprawę, że jest świadkiem wydarzeń, których znaczenie będzie wymagać wyjścia poza rolę obserwatora. To pozwoli mu narodzić się ponownie zarówno jako pisarz jak i człowiek.

W stylizowanej na komiks animacji z elementami dokumentalnymi, publiczność zostaje przeniesiona z Kapuścińskim na wojenny front, aby lepiej zrozumieć towarzyszące mu emocje: strach, szaleństwo, panikę i wszechogarniającą samotność.

 

29 listopada, piątek, godz. 18:00

“Wilkołak” – reż. Adrian Panek (2018, 88’), z bułgarskimi napisami

Akcja filmu rozgrywa się latem 1945 roku. Dla ośmiorga dzieci, wyzwolonych z obozu Gross-Rosen, zostaje utworzony prowizoryczny sierociniec w opuszczonym pałacu wśród lasów. Ich opiekunką staje się dwudziestoletnia Hanka, również była więźniarka. Po okropieństwach obozu bohaterowie powoli odzyskują resztki straconego dzieciństwa, jednak koszmar szybko do nich powraca. W okolicznych lasach krążą obozowe wilczury. Wypuszczone przez esesmanów przed wyzwoleniem Gross-Rosen, wygłodzone i zdziczałe zwierzęta osaczają pałac w poszukiwaniu pożywienia. W przerażonych dzieciach uruchamia się obozowy instynkt przetrwania.

 

30 listopada, sobota, godz. 18:00

“Sztuka kochania” – reż. Maria Sadowska (2017, 120’), z bułgarskimi napisami

Występują: Magdalena Boczarska, Eryk Lubos, Justyna Wasilewska, Piotr Adamczyk, Jaśmina Polak

Filmowa opowieść o uznanej lekarce oraz autorce najpopularniejszego w Polsce poradnika o miłości. Losy Michaliny Wisłockiej (1921-2005) śledzimy na trzech różnych etapach jej życia, które doprowadziły ją do napisania i wydania „Sztuki kochania”.

from to
Scheduled Kino Wydarzenia

Pokaz pełnometrażowego filmu animowanego „Gwiazda Kopernika” –

По случай 550 години от рождението на великия полски астроном Николай Коперник.
01 04.2023 Aktualności, Historia, Kino

Nowa Zagora: Prezentacja wystawy „Polski plakat z

W kolekcji znajdują się plakaty największych mistrzów, m.in.: Lechа Majewskiеgo, Waldemarа Świerzеgo, Stasysа Eidrigeviciusa, Romana Kalarusa, Andrzeja Pągowskiego, Jana Lenicy.
10 03.2023 31 03.2023 Aktualności, Kino, Literatura, Muzyka, Teatr