Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką (24.03)
Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką został ustanowiony z inicjatywy Pana Prezydenta Andrzeja Dudy. Wybrana na dzień obchodów data – 24 marca – jest symboliczna. Tego dnia w 1944 roku dokonano egzekucji na rodzinie Ulmów. Niemiecka żandarmeria zamordowała wówczas Józefa Ulmę, jego ciężarną żonę Wiktorię i sześcioro ich małoletnich dzieci oraz ośmioro ukrywanych przez nich Żydów: Gołdę Grünfeld, Leę Didner z córką oraz Saula Goldmana i jego czterech synów.
Przypomnijmy, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych prowadziło liczne działania związane z przygotowaniami do uroczystości otwarcia Muzeum im. Rodziny Ulmów w Markowej w dn. 17 marca 2016 r.
Instytut Polski w Sofii we współpracy z Ambasadą RP w Sofii i Organizacją Żydów w Bułgarii SHALOM zorganizował wówczas w swojej siedzibie bezpośrednią transmisję z uroczystości otwarcia muzeum. Słowo wstępne zabrali: Krzysztof Krajewski, Ambasador RP w Sofii, Irit Lilian, Ambasador Izraela w Sofii i Maksym Benwenisty, przewodniczący Organizacji Żydów w Bułgarii SHALOM.
Prof. dr hab. Jerzy Eisler, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie wygłosił wykład wprowadzający nt. „Relacje polsko-żydowskie w czasie II wojny światowej”. Zebrani licznie uczestnicy mieli także możliwość zapoznania się z wystawą „Samarytanie z Markowej” i prezentacją multimedialną o Muzeum w Markowej.
Pamiętajmy razem!