4.02.2021 Aktualności, Literatura

Online premiera bułgarskiego wydania książki „Estetyczne” Romana Ingardena

Rozmowa z architektem prof. Krzysztofem Ingardenem, wnukiem filozofa, i prof. Prawdą Spasową, tłumaczką książki, autorką wstępu i wykładowczynią etyki.

4 lutego 2021 r., czwartek, godz. 19.00

Zapraszamy na online prezentację książki z wybranymi tekstami Romana Ingardena – „Estetyczne” (wyd. Critique & Humanism, 2020), która ukazała się w bułgarskim tłumaczeniu z inicjatywy Instytutu Polskiego w Sofii z okazji ogłoszenia Romana Ingardena przez polski Sejm Patronem 2020 roku.

Ten wyjątkowy tom zawiera skrupulatnie dobrane teksty jednego z najwybitniejszych filozofów XX w. Prezentują one, czym jest według polskiego myśliciela estetyka w świetle filozofii fenomenologicznej oraz jakie jest jej zastosowanie w teorii analizy dzieła literackiego, kina i muzyki.

Prowadząca: Antoaneta Koleva, dyrektorka wydawnictwa KX – Critique and Humanism, specjalizującego się w naukach humanistycznych i społecznych. Filozofka z wykształcenia. Przetłumaczyła ponad 25 pozycji humanistyki francuskiej (postmodernizm). Autorka tekstów po bułgarsku, angielsku, francusku oraz niemiecku na temat dziedzictwa intelektualnego M. Foucaulta, jak również przekładów i wydań elitarnej humanistyki.

Książkę przedstawi prof. Prawda Spasowa, wykładowczyni na Wydziale Psychologii  Sztuki, Edukacji Artystycznej i Dyscyplin Pedagogicznych w Akademii Sztuk Pięknych w Sofii. Skończyła psychologię na Uniwersytecie Sofijskim, a doktorat z estetyki obroniła na Uniwersytecie Warszawskim.

Gościem specjalnym dyskusji będzie prof. Krzysztof Ingarden – architekt, dziekan Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Laureat Nagrody Honorowej Stowarzyszenia Architektów Polskich. Za projekt Pawilonu Polskiego na wystawie EXPO 2005 w Japonii otrzymał Złoty Krzyż Zasługi, w roku 2015 medal srebrny Gloria Artis za projekt Galerii Europa Daleki Wschód. W 2018 odznaczony przez Rząd Japonii Orderem Wschodzącego Słońca Złote Promienie ze Wstęgą. W roku 2016-17 scenarzysta i producent filmu „Idea jest najważniejsza, architektoniczne pasje Andrzeja Wajdy” w reżyserii Jacka Link Lenczowskiego.

Roman Ingarden (1924-1998) – polski filozof, doktoryzował się u Edmunda Husserla w roku 1918. W niepodległej już Polsce uzyskał habilitację w 1924 roku. Wykładał we Lwowie aż do zajęcia miasta przez nazistowskie Niemcy. W czasie okupacji (1941-1944) uczestniczył w tajnym nauczaniu i pracował nad swoim głównym dziełem, pt.: „Spór o istnienie świata”. Głównym przedmiotem badań Ingardena były zagadnienia z epistemologii, ontologii i estetyki. Był także autorem prac z zakresu aksjologii, antropologii filozoficznej i filozofii języka. Dokonał kilku przekładów tekstów filozoficznych na język polski (m.in. „Krytyki czystego rozumu” Immanuela Kanta). Opublikował łącznie 224 prace, pisał głównie po polsku i niemiecku. Wiele jego dzieł doczekało się tłumaczeń na języki obce.

Był członkiem Polskiej Akademii Umiejętności, członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk (od 1958) oraz wielu zagranicznych towarzystw naukowych.

Zapraszamy do wspólnej rozmowy!

Można dołączyć do wydarzenia za pomocą programu Zoom na dwa sposoby:

– bezpośrednim kliknięciem w link (instalacja programu nie jest wtedy wymagana);

– przez zainstalowany program Zoom: Meeting ID: 981 2167 0271 Passcode: 645005

Dyskusja będzie transmitowane na żywo na Facebooku gospodarzy:

Wydawnictwo Critique & Humanism;

Instytut Polski w Sofii

Scheduled Aktualności Literatura