8.02.2021 - 10.02.2021 Aktualności, Historia, Kino

Panorama filmowa z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu – 27 stycznia

08-10 lutego 2021 r., godz. 18:00

Instytut Polski w Sofii, ul. Weslec 12, wstęp wolny – ograniczona liczba miejsc, za wcześniejszą rejestracją na sofia@instytutpolski.pl i na Facebooku

We współpracy z Ambasadą RP w Sofii

Program:

08 lutego, poniedziałek, godz. 18.00

JOANNA  reż. Feliks Falk (108’, bułgarskie napisy)

Występują: Urszula Grabowska, Sara Knothe, Stanisława Celińska, Kinga Preis, Halina Łabonarska.

Nagrody: 2010 Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) – nagroda za reżyserię i scenariusz;  Orzeł – Polska Nagroda Filmowa: najlepsza główna rola kobieca i najlepsza drugoplanowa rola kobieca; 2011 Moskwa (Międzynarodowy Festiwal Filmowy) – nagroda dziennikarzy rosyjskich i Nagroda Rosyjskich Klubów Filmowych; 2011 Chicago (Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce) – Nagroda Krytyków Chicagowskich; 2012 Taszkient (Międzynarodowy Festiwal Filmowy) – Grand Prix; 2013 Los Angeles (Universe Multicultural Film Festival)- Wielka Nagroda Jury. 

1940, Polska. Pianistka Joanna udaje się do kościoła, by prosić Boga o powrót niedawno poślubionego męża, który wyruszył na wojnę we wrześniu 1939 roku i jak dotąd nie wrócił . Tam spotyka ośmioletnią Żydówkę Różę. Dziewczynka uciekła przed nazistami, którzy złapali jej matkę. Joanna postanawia ukryć Różę w swoim mieszkaniu, ale staje przed trudnymi decyzjami, gdyż jej sąsiedzi zaczynają coś podejrzewać i nie wiadomo komu można zaufać. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy ona sama staje się ofiarą donosu i musi stawić opór nazistowskiemu oficerowi, który daje dość jasno do zrozumienia, jaki rodzaj znajomości chciałby z nią zawrzeć.

© Akson studio

          09 lutego, wtorek, godz. 18.00

RADEGAST reż. Borys Lankosz (50’, bułgarskie napisy)

Na stację Radegast w biednej łódzkiej dzielnicy Bałuty przyjechały w 1942 roku pociągi z zamożnymi niegdyś Żydami z Europy Zachodniej i Pragi. Z tej samej stacji razem z Żydami z Polski, Romami i Sinti zostali oni wywiezieni do obozów śmierci. Ostatni pociąg w kierunku Auschwitz-Birkenau odjechał 29 sierpnia 1944 roku. Ci, którym udało się przeżyć Zagładę, opowiadają przed kamerą o głodzie, brudzie, morderczej pracy i poniżeniach.

 

© TVP

 10 lutego, środa, godz. 18.00

UCIEKINIER  rez. Marek Tomasz Pawłowski (56’, bułgarskie napisy)

Nagrody: 2007 Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy)-Nagroda Publiczności; 2008 Nowy Jork (The New York Festivals)-Brązowy Medal; Moskwa (Międzynarodowe Forum Filmowe “Złoty Rycerz”)-Dyplom za najlepszą reżyserię; Warszawa (Międzynarodowy Festiwal Filmów Historycznych i Wojskowych)-Wyróżnienie Towarzystwa Wiedzy Obronnej.

W swoim filmie Marek Tomasz Pawłowski śledzi losy niezwykłej postaci Kazimierza Piechowskiego, organizatora najbardziej brawurowej ucieczki z Auschwitz. Piechowski opowiada o dramatycznych chwilach swego życia: zarówno o koszmarze czasów obozowych, jak i o walce przeciw hitlerowcom w oddziale Armii Krajowej, za co po wojnie władze komunistyczne wtrąciły go do więzienia. Dokument uzupełniają bogate materiały archiwalne, w tym ujęcia okolic obozu i magazynu przeplatające się ze współcześnie wykonanymi zdjęciami.

 

 

 

 

 

 

 

 

© TVP

 

* Wydarzenie odbędzie się zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia Bułgarii w zakresie zwalczania epidemii COVID-19: obłożenie do 30%, zachowanie odległości fizycznej 1,5 m, obowiązkowe maseczki oraz dezynfekcja rąk przy wejściu do sali.

from to
Scheduled Aktualności Historia Kino

Prezentacja najnowszego bułgarskiego wydania „Solaris” Stanisława Lema

Z udziałem tłumaczki Liny Wasilwej i Żoro Penczewa z czasopisma „ShadowDance”.
20 10.2021 Aktualności, Literatura

Udział Instytutu Polskiego w wystawie „Zrównoważona moda i

Wystawa organizowana jest przez Instytut Liszta|Hungarian Cultural Institute z okazji przewodnictwa Węgier w Grupie Wyszehradzkiej.
11 10.2021 24 10.2021 Aktualności

Polska marka Balagan Studio 🗓

Wystawa fotograficzna „Zrównoważona moda i design w krajach V4”, organizowana przez Instytut Liszta | Hungarian Cultural Institute z okazji przewodnictwa Węgier w Grupie Wyszehradzkiej.
11 10.2021 24 10.2021 Aktualności, Sztuki wizualne