8.04.2021 Aktualności, Historia, Kino

Projekcja filmu “Polmission. Tajemnice paszportów”

Reżyseria Jacek Papis, 55’, z napisami bułgarskimi.

8 kwietnia, czwartek, godz. 18.00

Instytut Polskiograniczona liczba miejsc

Wstęp za wcześniejszą rejestracją na sofia@instytutpolski.pl i na Facebooku

We współpracy z Ambasadą RP w Sofii

Film dokumentalny „Polmission. Tajemnice paszportów”, którego koproducentem jest Instytut Pamięci Narodowej, przedstawia wątek jednej z największych i najbardziej zagadkowych akcji ratowania Żydów podczas II wojny światowej. Obraz w reżyserii Jacka Papisa jest kontynuacją filmu Paszporty Paragwaju i opowiada o dalszych losach Ocalonych dzięki działalności polskiej dyplomacji – Grupy Ładosia oraz polskiego wywiadu, we współpracy  z międzynarodowymi organizacjami.

Grupa Ładosia (określana także jako Grupa Berneńska) – nielegalna polsko-żydowska struktura, która w latach 1942-43 zajmowała się fałszywym wypełnianiem paszportów państw Ameryki Południowej. Dokumenty trafiały do Żydów, którzy dzięki nim unikali wywózek do niemieckich obozów zagłady i trafiali do obozów dla internowanych w Niemczech oraz do okupowanej Francji w Vittel, dzięki czemu część z nich doczekała końca wojny. Do początku 2020 r. Instytutowi Pileckiego udało się ustalić imienny spis ponad 3,2 tysięcy Żydów, których dyplomaci próbowali ratować; ocalono co najmniej kilkuset z nich.

21 stycznia 2021 r.  Sejm RP ustanowił rok 2021 Rokiem Grupy Ładosia.

* Wydarzenie odbędzie się zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia Bułgarii w zakresie zwalczania epidemii COVID-19: obłożenie do 30%, zachowanie odległości fizycznej 1,5 m, obowiązkowe maseczki oraz dezynfekcja rąk przy wejściu do sali.

Scheduled Aktualności Historia Kino

Prezentacja najnowszego bułgarskiego wydania „Solaris” Stanisława Lema

Z udziałem tłumaczki Liny Wasilwej i Żoro Penczewa z czasopisma „ShadowDance”.
20 10.2021 Aktualności, Literatura

Udział Instytutu Polskiego w wystawie „Zrównoważona moda i

Wystawa organizowana jest przez Instytut Liszta|Hungarian Cultural Institute z okazji przewodnictwa Węgier w Grupie Wyszehradzkiej.
11 10.2021 24 10.2021 Aktualności

Polska marka Balagan Studio 🗓

Wystawa fotograficzna „Zrównoważona moda i design w krajach V4”, organizowana przez Instytut Liszta | Hungarian Cultural Institute z okazji przewodnictwa Węgier w Grupie Wyszehradzkiej.
11 10.2021 24 10.2021 Aktualności, Sztuki wizualne