13.04.2021 - 15.04.2021 Aktualności

Projekcje pofestiwalowe polskich filmów dokumentalnych uczestniczących i nagrodzonych w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Górskich w Bansko

13-15 kwietnia 2021

Instytut Polski w Sofii

We współpracy ze Stowarzyszeniem Międzynarodowy Festiwal Filmów Górskich”

13.04, wtorek

godz. 19.00 – „Kanczendzonga” (Krystyna Rachwał, 20’)

Adam Bielecki – pierwszy zimowy współzdobywca ośmiotysięczników Gaszerbrum I (lub Hidden Peak, 9 marca 2012) i Broad Peak (5 marca 2013). Zdobywca również K2 (31 lipca 2012) i Makalu (30 Wrzesień 2011). Po roku przerwy od gór wysokich zostaje zaproszony przez Denisa Urubkę na wiosenną wyprawę na Kanczendzongę. Film porusza temat pokory wobec natury, poskromienia własnego ego i pokazuje, że do odejścia od celu potrzeba tyle samo siły, co do jego realizacji.

godz. 19.20 – „Jerzy Hajdukiewicz – człowiek gór” (Bartosz Szwast i Robert Żurakowski, 40’)

Dokument Bartosza Szwasta i Roberta Żurakowskiego poświęcony jest lekarzowi, ratownikowi, żołnierzowi, lecz przede wszystkim wybitnemu wspinaczowi dr. Jerzemu Hajdukiewiczowi. To pierwszy film z cyklu, którego celem jest przypomnienie nieżyjących postaci ważnych dla miasta Zakopane i gór. Bohaterem jest jedna
z najsłynniejszych postaci w historii polskiego alpinizmu i himalaizmu – lekarz szwajcarskiej wyprawy Maxa Eiselina, która w 1960 roku dokonała pierwszego wejścia na Dhaulagiri (8167 m).

godz. 20.00 – „Kajakiem przez życie” (Jerzy Porębski, 59’)

Opowieść o pasji, uporze, przezwyciężaniu przeszkód i determinacji w dążeniu do wyznaczonego celu. Bohaterami są kolejne pokolenia członków studenckiego klubu kajakowego Bystrze z Krakowa. Przez ponad cztery dekady Bystrzacy zapisali kilka kart historii eksploracji rzek górskich. W świecie znani są ze spektakularnych wypraw na dziesiątki rzek niemal wszystkich kontynentów. Colca (według niektórych źródeł najgłębszy kanion na Ziemi, dwa razy głębszy od Wielkiego Kanionu Kolorado), Amazonka, Źródła Nilu, Kolorado, rzeki Himalajów i Australii, trudne rzeki Europy – to ich znaki firmowe. Na co dzień prowadzą szkolenia, organizują zawody i dziesiątki spływów. Ich osiągnięcia są wynikiem ogromnego zaangażowania, kompetencji i współpracy w wyjątkowej atmosferze, jaką tworzą związani z Bystrzem ludzie. Przekazując wiedzę i doświadczenie, a także zarażając swoją pasją, przyczynili się do rozwoju górskiej turystyki kajakowej w Polsce. Reżyser Jerzy Porębski pokazuje, na czym polega fenomen krakowskiego klubu.

 

14.04, środa 

godz. 19:00 – „Ekspedycja na Mount Everest” (Darek Załuski, 50’)

Ten film można traktować (i oglądać) jako przewodnik po wspinaczce na Everest. Obecność doświadczonego lekarza-himalaisty – dr. Roberta Szymczaka, pozwala nam dowiedzieć się z pierwszej ręki, jak powinna wyglądać aklimatyzacja. Dla Wojtka Kukuczki zaś, syna legendarnego alpinisty Jerzego Kukuczki, jest to pierwsze zderzenie z wysokością, i to na najwyższym z ośmiotysięczników. Czy Wojtek doświadczy magii góry?

godz. 19:50 – „Nie dojechać nigdy” (Bartosz Lisek, Piotr Strzeżysz, 61’)

Film jest opowieścią o życiu Piotra Strzeżysza – współczesnego nomady, który od ponad 20 lat włóczy się po świecie ze swoim jednośladem. Samotne noce w bezludnych zakątkach globu, obcowanie z duchami, niezliczone spotkania z „innym”, zmartwienia mamy, góry, koty i przemożna chęć niedojechania do celu – to wszystko składa się na obraz fascynującej podróży, która, jak mówi sam bohater, zaczęła się już w momencie jego narodzin.

 

15.04, czwartek

godz. 19.00 – „Lekarze w górach” (Jerzy Porębski, 65’)

W akcjach ratowniczych w Tatrach zawsze brali udział i biorą lekarze. Podobnie jest w przypadku wszystkich dużych polskich ekspedycji. Lekarze i ich pacjenci mają wiele historii do opowiedzenia – o kontuzjach, hipotermiach, odmrożeniach, chorobie wysokościowej, improwizowanych polowych szpitalach. Jest to film
o lekarzach w górach – kiedyś i dziś.

godz. 20.05 – „No ski, no fun” (Dariusz Załuski, 32’)

Dokument o osiągnięciach skialpinisty Andrzeja Bargiela. Pełna pasji, humoru i wrażliwości opowieść
o marzeniach realizowanych dzięki niezwykłemu zacięciu i zdrowemu dystansowi do siebie i życia. Mistrz Dariusz Załuski ukazuje bohatera z krwi i kości w doskonale opowiedzianej historii – bez pretensji czy fałszywego patosu. 

godz. 20.40 – „Na szlaku z Byrcynem” (Jerzy Porębski, 30’)

Historia przedstawiająca legendy TOPR. Byrcynowie to trzy pokolenia ludzi, dla których góry i Pogotowie były sensem życia, i które współtworzyli. Wartości rodziny Byrcynów w filmie podkreślają Jan Krzysztof, Henryk Król-Łęgowski, Jan Gąsienica-Roj i Wojciech Szatkowski, a Kazimierz Gąsienica-Byrcyn poprzez liczne anegdoty tworzy charakterystyczny dla siebie nastój.

Organizator zastrzega sobie prawo zmiany programu!

* Wydarzenie odbędzie się zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia Bułgarii w zakresie zwalczania epidemii COVID-19: obłożenie do 30%, zachowanie odległości fizycznej 1,5 m, obowiązkowe maseczki oraz dezynfekcja rąk przy wejściu do sali.

from to
Scheduled Aktualności