22.04.2021 - 20.05.2021 Aktualności, Historia, Kino, Literatura

Międzynarodowy projekt Legendy 2.0. Goleniowskiego Domu Kultury

Instytut Polski w Sofii przy współpracy ze Szkołą Polską przy Ambasadzie RP w Sofii wziął udział międzynarodowym projekcie Legendy 2.0. Odpowiedziano na zaproszenie Goleniowskiego Domu Kultury, który przygotowuje się do organizacji XXX Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Pięknej Color Art, objęty patronatem Polskiego Komitetu ds. UNESCO.

Dzieci z całego świata malują prace inspirowane tekstami legend napisanymi przez najmłodszych mieszkańców Goleniowa. Staną się one ilustracjami w książce i docelowo rzeźbami, które zapełnią przestrzeń publiczną miasta Goleniów. Powstanie dzięki temu szlak wiodący ścieżkami dziecięcej wyobraźni. Marzeniem mieszkańców tego miasta jest udowodnienie sobie i wszystkim, że świat nie jest obcy, ludzie nie są różni i że sztuka jest ponad podziałami. Aby umożliwić dzieciom swobodne tworzenie organizatorzy poprosili ludzi z najróżniejszych zakątków świata o przeczytanie legend w języku, którym posługują się na co dzień.

Bułgarską wersję językową legendy „Goleniowski kamień” przygotowała Swetła Karaneszewa z Instytutu Polskiego, a przeczytała ją Gabriela Petrowa – uczennica klasy VIII Szkoły Polskiej przy Ambasadzie RP w Sofii.

from to
Scheduled Aktualności Historia Kino Literatura

Prezentacja bułgarskiego wydania III tomu publikacji „Polskie

Książkę przedstawi dr Aleksander Grebenarow, prezes Macedońskiego Instytutu Naukowego w Sofii, Nikołaj Poppetrow z Instytutu Badań Historycznych BAN i Julian Bożkow, tłumacz publikacji.
17 06.2021 Aktualności, Historia, Literatura

Pokaz filmów podróżniczych z Międzynarodowego Festiwalu Filmów

Spotkanie z cyklu „O górach, przygodach, wyprawach i sportach ekstremalnych”.
15 06.2021 Aktualności, Turystyka