12.05.2021 Aktualności, Literatura

NOC LITERATURY 2021

Wieczór z literaturą polską w hotelu „Slavyanska Beseda”. Aktor Stanisław Kertikow przeczyta opowiadanie z książki „Dzienniki gwiazdowe” Stanisława Lema.

12.05.2021, środa, 18:00 – 21.30

Hotel „Slavyanska Beseda” (sala konferencyjna), ul. Slavyanska 3

We współpracy z Ambasadą Austrii, Instytutem Kultury Węgierskiej, Ambasada Belgii, Związkiem Brytyjskim, Instytutem Camõesa, Instytutem Cervantesa, Ambasadą Danii, Fundacją „Detski Knigi”, Przedstawicielstwe, Komisji Europejskiej w Bułgarii, Instytutem Kultury Francuskiej, Instytutem Goethego, Ambasadą Irlandii, Instytutem Kultury Włoskiej, Centrum Kulturalno-Informacyjnym Macedonii Północnej, Ambasadą Rumunii, Ambasadą Szwecji, Ambasadą Republiki Słowacji oraz Centrum Czeskim.

W Noc Literatury zapraszamy Państwa w gwiezdną podróż w towarzystwie niestrudzonego kosmicznego wędrowca Iljona Tichy’ego z powieści „Dzienniki gwiazdowe” polskiego pisarza fantasty Stanisława Lema. Aktor Stanisław Kertikow przeczyta jedno z opowiadań z tomu o przemierzaniu międzyplanetarnej przestrzeni w poszukiwaniu nowych przygód i doświadczeń.

„Dzienniki gwiazdowe” (wyd. Kolibri, tłum. Sylwia Borisowa, Lina Wasilewa, Paweł Nikołow, Swetłana Petrowa, Sofia 2009). Czego możemy się nauczyć od kosmitów? W cyklu opowiadań pisanych przez ponad trzydzieści lat genialny pisarz Stanisław Lem udowadnia, że bardzo wiele. Bohater „Dzienników gwiazdowych”, Ijon Tichy, niczym Guliwer obcuje z różnymi istotami pozaziemskimi. Podczas swych licznych wojaży międzyplanetarnych podróżnik poznał rozmaite obce cywilizacje, stworzone tak przez istoty myślące, jaki i przez zaawansowane roboty. Zaskakujące, ale kosmici mieszkający na oddalonych w przestrzeni (czasem także czasie) planetach mają więcej wspólnego z nami, niż mogłoby się wydawać…

Stanisław Lem (1921–2006) to jeden z ojców światowej fantastyki, legenda klasyki tego gatunku, który posługując się charakterystycznym dla siebie humorem, ironią i parodią torował drogę ku nieznanemu. Stanisław Lem niewątpliwie ukształtował i ulegitymizował fikcję intelektualną – literaturę o sile twórczego umysłu, jego osiągnięciach, odpowiedzialności i szaleństwie … W swoim wyjątkowym dziele „Summa Technologiae” z 1964 roku  Stanisław Lem opisał globalną sieć maszyn myślących łączących ludzkość, a także stworzoną przez nie wirtualną rzeczywistość: coś, co dziś nazywamy internetem. Laureat wielu polskich i międzynarodowych nagród. Twórczość Stanisława Lema przetłumaczona została na ponad 40 języków. Jego powieści „Solaris”, „Eden”, „Katar”, „Obłok Magellana”, cykle o robotach, Ijonie Tichym i pilocie Pirksie fascynują wciąż nowe pokolenia czytelników.

Noc Literatury jest międzynarodowym wydarzeniem, którego celem jest promocja współczesnych autorów europejskich. Po raz X Bułgaria przyłączy się do czytających na całym świecie. Od 18.00 do 21.30 przetłumaczona literatura europejska będzie czytana w dwunastu bułgarskich miastach – w Burgas, Warnie, Wielkim Tyrnowie, Dobriczu, Łoweczu, Perniku, Płowdiwie, Ruse, Sofii, Starej Zagorze i Szumenie. Jak co roku wybór jest bogaty i radzimy dobrze zaplanować swoją trasę, by wysłuchać polskiej, austriackiej, węgierskiej, belgijskiej, angielskiej, portugalskiej, hiszpańskiej, duńskiej, francuskiej, niemieckiej, irlandzkiej, włoskiej, macedońskiej, szwedzkiej, słoweńskiej i czeskiej poezji lub prozy. Miejsca, w których będą czytane, to 19 tzw. gniazd czytelniczych. Czytania będą się odbywały co pół godziny: 18:00, 18:30, 19:00, 19:30, 20:00, 20:30, 21:00 (15 minut na wysłuchanie i 15 minut na przejście do następnego czytelniczego gniazda).

W Sofii Noc Literatury jest częścią Kalendarza Wydarzeń Kulturalnych Miasta Stołecznego Sofii w 2021 roku.

Scheduled Aktualności Literatura

Warna: Koncert Piotr Baron Trio 🗓

W programie 30. edycji Varna Summer International Jazz Festival.
29 07.2021 Aktualności, Muzyka

Wybitne Polki 🗓

Wystawa opowiadająca o 10-ciu wybitnych Polkach, które przyczyniły się do rozwoju cywilizacyjnego świata, a także tych, które swoją dobrocią i odwagą zmieniały świat na lepsze.
01 07.2021 31 08.2021 Aktualności, Historia

Warna: Finisaż wystawy „Skarby Krakowa“ 🗓

Wystawa dokumentalna z Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie.
28 06.2021 Aktualności, Historia