1.07.2021 - 31.08.2021 Aktualności, Historia

Wybitne Polki

Wystawa opowiadająca o 10-ciu wybitnych Polkach, które przyczyniły się do rozwoju cywilizacyjnego świata, a także tych, które swoją dobrocią i odwagą zmieniały świat na lepsze.

01 lipca – 31 sierpnia 2021

Ogrodzenie Ambasady RP w Sofii

(od strony ul. Ewlogi i Hristo Georgiewi)

Organizatorzy: Instytut Polski i Ambasada RP w Sofii

 

Zapraszamy do obejrzenia niezwykle ciekawej wystawy „Wybitne Polki” i poznania historii dziesięciu Polek, które przyczyniły się do rozwoju nauki, sztuki, literatury, sportu i polityki, a także pomagały innym. Oto dziesięć historii:

 

Irena Sendlerowa 

Społeczniczka, Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata, która podczas II wojny światowej uratowała ok. 2500 dzieci żydowskich.

Krystyna Chojnowska – Liskiewicz

Pierwsza kobieta, która samotnie opłynęła kulę ziemską. Żeglarka, podróżniczka, inżynier budowy statków. Nazywana „pierwszą damą oceanów”.

Wisława Szymborska

Dziewiąta kobieta na świecie, a pierwsza Polka, która zdobyła Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Sama wymyślała nowe gatunki literackie oparte na poczuciu humoru, ironii
i grotesce.

Anna Walentynowicz

Legenda „Solidarności”- ruchu społeczno-politycznego, który zapoczątkował upadek komunizmu
w Europie. Uznana przez amerykański tygodnik „Time” za jedną ze 100 kobiet, które zdefiniowały ostatnie stulecie.

Olga Boznańska

Malarka nagrodzona licznymi wyróżnieniami, uznana przez berlińskie pismo „Bazaar” za jedną z dwunastu najlepszych malarek w Europie.

Maria Skłodowska-Curie 

Fizyczka i chemiczka. Pierwsza i jedyna na świecie kobieta, która dwukrotnie otrzymała Nagrodę Nobla, a także jedyny naukowiec uhonorowany w dwóch różnych dziedzinach nauk przyrodniczych.

Olga Tokarczuk 

Wybitna prozaiczka i eseistka. Laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za 2018 rok oraz The Man Booker International Prize 2018 za powieść „Bieguni”. Miłośniczka natury, zwierząt i drugiego człowieka.

Polskie sufrażystki, pierwsze posłanki.

Polki jako jedne z pierwszych Europejek wywalczyły sobie prawa wyborcze. Pochodziły z różnych środowisk, różniły się wykształceniem, doświadczeniem, poglądami politycznymi jednak przyświecał im jeden cel – sprzeciw wobec spychania kobiet na margines życia publicznego i ich równouprawnienie.

Maria Siemionow

Wybitna chirurg, transplantolog, autorka pierwszego w Stanach Zjednoczonych udanego przeszczepu twarzy.

Wanda Rutkiewicz

Pierwsza kobieta na szczycie najniebezpieczniejszej góry świata – K2. Pierwsza Europejka, która zdobyła Mount Everest. Jedna z najwybitniejszych himalaistek w historii.

from to
Scheduled Aktualności >Historia